Закупівлі в сфері охорони здоров’я, вчасність їх проведення безпосередньо впливають на якість надання медичних послуг населенню. При відсутності чесної конкуренції, завищенні цін на ліки, медичне устаткування та інші медичні вироби страждає передусім пацієнт, оскільки не може отримати медичних послуг вчасно та якісно.
«Відкритість державних закупівель та контроль з боку громадськості сприятимуть подоланню корупції в цій системі», – вважає експерт ГО «МІСТ» Сергій Нікітенко.
Досліджуючи проблему державних закупівель у медичній сфері Херсонської області, активісти перш за все мали на меті побачити наскільки ефективно, прозоро та вчасно проводяться тендери, розібратися у причинах відміни торгів, або визнання їх такими, що не відбулися.
В результаты моніторингу, який виконувався в рамках проекту, за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження», було проаналізовано закупівлі в медичній сфері за період з 1 січня по 15 грудня 2014 року.
«За цей період було оголошено та проведено 192 тендерів на закупівлю медичних та інших товарів та послуг за кошти бюджетів всіх рівнів. З цього числа завершено було 109 закупівель (63,5%), відмінено 83, частково відмінено 2 тендери, та 4 визнано такими, що не відбулися», – розповів С.Нікітенко.
Усього за вказаний період, було здійснено закупівель на суму 62 662 310 грн.
За рік замовниками Херсонщини було відмінено 85 тендерів, з них 2 частково. Підставою у 69 випадках стала ситуація, коли на участь у торгах було подано менше двох конкурсних пропозицій, а в одному випадку торги було відмінено через подання для участі менше трьох цінових пропозицій.
Треба відмітити, що лише у п’яти випадках, з тих чи інших причин, було відхилено всі конкурсні пропозиції.
В одному випадку були невірно визначені по кодам ДК (016-2010) та лотам – препарати медичні та витратні матеріали для проведення гемодіалізу та перитонеального діалізу, що призведе до неможливості обслуговування всіх апаратів , які знаходяться та функціонують у закладі.
У семи випадках неможливо було усунути порушення, що виникли через порушення законодавства. У двох випадках було порушено порядок публікації оголошення про проведення та результати закупівлі, про акцепт.
Достеменно відомо, що в одному випадку АМКУ, за результатами публікацій у ЗМІ, оштрафувало дві компанії за антиконкурентні дії. «Зафіксовані нами відміни тендерів, на яких купували туберкулін, які були майже в кожному закладі, чиновники пояснюють проблемою, що виникла у зв’язку із тимчасовою відсутністю препаратів вітчизняного виробництва, і відмовою від купівлі дорожчого в 1,5 рази російського», – пояснив активіст.
Всього за рік в Херсонській області було визнано такими, що не відбулися 4 тендери на закупівлю медикаментів. У двох випадках здійснення закупівлі стало неможливим внаслідок непереборної сили. І якщо у першому випадку компанія з міста Єнакієве не змогла поставити кисень через бойові дії на Сході, то у випадку з закупівлею 31 березня Комунальним закладом “Херсонська міська клінічна лікарня імені Афанасія і Ольги Тропіних” чотирьох найменувань слухових апаратів, в конкурсній документації причина детально не вказана.
У двох випадках ціна найбільш вигідної конкурсної пропозиції перевищувала суму, передбачену замовником на фінансування закупівлі. Таким чином не змогли закупити радіологічне обладнання. Одна відміна стосувалася купівлі туберкуліну – переможець не зміг забезпечити доставку російського препарату, але потім лікарня змогла його придбати (вітчизняного виробництва).
«У результаті ми бачимо, що у 2014 році в Херсонській області органами влади та медичними і навчальними закладами було оголошено та проведено 192 тендерів на закупівлю медичних та інших товарів та послуг за кошти бюджетів всіх рівнів. З цього числа завершено було 109 закупівель (63,5%)», – розповів Сергій Нікітенко.
Найбільшу суму – 16489700,13 грн. витратив Департамент охорони здоров’я Херсонської облдержадміністрації на закупівлю ліків для діабетиків, відповідно до цільової програми.
Найчастіше перемагали такі фірми: ТОВ Херсон Фарма-Опт – 7 торгів, Валанж-Фарм -6, Медтехніка Херсон Сервіс – 5, БаДМ – 4, ДІАЛСЕРВІС – 2, Медфарком – Центр – 2. Найчастіше відмінялися тендери на закупівлю туберкуліну, по причині відчутності цього препарату певний час на складах України, ремонту медобладнання та закупівлю залоз.