99 % воїнів батальйону «Збруч» родом із Тернополя. Вони пішли захищати Україну під час першої хвилі мобілізації, у травні минулого року. Спочатку – військовий вишкіл, після якого чоловіків відправили на Херсонщину охороняти сухопутний кордон, що утворився після анексії Криму.
Західняки трохи шокували скадовські російськомовні села, коли в’їжджали до них із червоно-чорними прапорами. У покоління, що вчилося у радянських школах, він асоціюється з Правим сектором, на який під час Майдану вилили чимало бруду контрольовані Партією регіонів ЗМІ. Що ж, з’явилася нагода нарешті вивчити справжню історію України.
Тим не менше, українських воїнів Скадовський район зустрів як захисників. Під час відвідування Скадовська тернопільців вітають на вулицях, фотографуються з ними і бажають їм повернутися додому живими і неушкодженими. Віднедавна при зустрічі із людьми у камуфляжній формі із синьо-жовтим прапорцем на рукаві клубок підкочується до горла від емоцій, що зашкалюють. І в той же час це діє заспокійливо: нас захищають. Південь – це Україна.
Відразу ж налагодили зв’язок із військовими місцеві волонтери із громадської організації «Разом», Скадовська самооборона і Майдан. Волонтери зустрілися із українськими вояками, щоб розпитати, яка допомога їм необхідна. Після того прохання воїнів озвучують на Майдані, що збирається в Скадовську щонеділі. Люди приносять постільну білизну, приватні підприємці купують обігрівачі, скадовські жінки печуть смаколики. Жодне прохання тернопільців не лишалося і не лишається без уваги.
Захисники, у свою чергу, активно включилися у громадське життя району. Вони відвідують уроки мужності в школах району, зустрічаються із дошкільнятами. Перед тим діти пишуть листи-подяки визволителям, готують обереги, малюють радісні листівки, які нагадують воїнам мирне життя, родини, які їх чекають. Спілкування важливе і необхідне як дітям, так і військовим. В тимчасових казармах чоловіки розвішують дитячі малюнки.
Справжнє Різдвяне свято для воїнів світла влаштували аматори художньої самодіяльності районного будинку культури імені Т.Г. Шевченка – народний ансамбль української пісні “Радість” та вокальний ансамбль “Берегиня”, вокалістки Алєся Шимко й Тетяна Кулагіна, а також Херсонський вокальний гурт “Свічадо” (художній керівник Михайло Вергун), які дали півторагодинний концерт у військовому розташуванні.
Південь і Захід України – це одна, єдина держава, зі спільним менталітетом, цінностями, бажанням перемогти терористів, якнайшвидше згорнути театр воєнних дій у сусідніх Донецькій та Луганській областях. І херсонці, і тернопільці – патріоти. І якщо на Заході України звучить: Слава нації! – то на Півдні відповідають: Смерть ворогам!
Вікторія Сенько, “Скадовська палітра”