Голодомору передували 5 тисяч селянських повстань, — історики

27 листопадаа 2014 02:14
elekahistory.blogspot.com

elekahistory.blogspot.com

Архів Служби безпеки України спільно з Центром досліджень визвольного руху виклали у вільний доступ унікальні фото про селянські повстання 1930—1932 років, які передували Голодомору, а також щоденники очевидців геноциду.

Відтепер їх можна переглянути та завантажити в Електронному архіві визвольного руху .

Як зазначає прес-центр СБУ, десятки унікальних світлин селян-повстанців дозволяють побачити обличчя українського повстанського руху напередодні Голодомору.

Вилучення у селян овочів, с. Ново-Красне, Арбузинський район, Одеська область, листопад 1932 року.

Вилучення у селян овочів, с. Ново-Красне, Арбузинський район, Одеська область, листопад 1932 року.

Фото повстанців К. І. та Ф. Крупа, І. Матвієнко, В. Донцов, Ф. Кучеров та Ю. Бушлі, с. Макартятине, Осинівський район Донецька область, 1930 рік.

Фото повстанців К. І. та Ф. Крупа, І. Матвієнко, В. Донцов, Ф. Кучеров та Ю. Бушлі, с. Макартятине, Осинівський район Донецька область, 1930 рік.

Центр досліджень визвольного руху нагадує, що геноциду в Україні передувало близько 5 тисяч повстань.

В архіві органів радянської каральної системи, яким нині опікується Архів СБУ, є фото та документи про причини, перебіг та наслідки масових селянських повстань проти колективізації, розкуркулення та політики радянської влади загалом. Визиски, репресії за сталінських часів викликали масовий протест людей – у 1930-му кількість протестувальників історики оцінюють в 1,2 млн осіб. У першому півріччі 1932 року 56% протестних виступів у СРСР припадали на Україну.

«Повстання охоплювали Дніпропетровщину, Запоріжжя, Донеччину, Луганщину, інші регіони центральної та східної України. Наприклад, в архівній кримінальній справі на Євграфа Котишевського, Федіра Крупу та інших повстанців села Макартятине Осинівського району Донецької області серед речових доказів саморобні кулі та фото зброї до них», — розповів директор Архіву СБУ Ігор Кулик.

Окрім того, Електронний архів визвольного руху розмістив щоденники очевидців Голодомору 1932—1933 років в Україні. Це особисті записи очевидців трагічних подій — вчительки з міста Городок Кам’янець-Подільської області Олександри Радченко та фотографа з Батурина на Чернігівщині Миколи Боканя, які за висвітлення правди про події Голодомору були репресовані радянськими органами державної безпеки.

Сторінка зі щоденника вчительки Олександри Радченко, записи про життя селян в час Голодомору, Городок, Кам'янець-Подільська область, осінь 1932 року

Сторінка зі щоденника вчительки Олександри Радченко, записи про життя селян в час Голодомору, Городок, Кам’янець-Подільська область, осінь 1932 року

Джерело: Укрінформ