Територію найбільшого острова в Україні та у Чорному морі очистили від сміття лісівники Херсонщини разом із працівниками нацпарку “Джарилгацький”. Під час екологічної акції вони зібрали понад тисячу мішків сміття на острові Джарилгач.
Про це повідомляє Херсонське обласне управління лісового та мисливського господарства.
70 лісівників з команди лісового господарства, з 6 лісових господарств та 12 працівників НПП “Джарилгацький” прибрали від сміття 42 км. уздовж Чорноморського узбережжя та вглиб території острова.
“Спочатку ми намагались прибрати сміття силами Скадовського ДЛМГ. Однак щоб очистити територію всього острова, потрібно значно більше зусиль і людей, тому було прийнято рішення долучити до акції з очищення берегів нашого мальовничого острова й працівників інших лісгоспів Херсонщини. Сьогоднішня подія принесла непоганий результат. Ми зібрали понад тисячу мішків сміття і привели в нормальний вигляд острів. Радує, що в основному учасниками суботника стала молодь, яка не залишається осторонь збереження навколишнього середовища”, – розказала начальниця Херсонського обласного управління лісового та мисливського господарства Тетяна Касіч.
Всього за кілька годин на пляжі лісівники знайшли практично всі предмети щоденного використання: зубні щітки, креми, люмінесцентні лампочки, капці, іграшки, освіжувачі повітря. Часто попадались пластикові та скляні пляшки, залізні бляшанки, які вже частково почали розкладатися.
“Тварини і птахи, що живуть в море, беруть пластик за їжу, з’їдають його і часто гинуть. Або заплутуються в ньому і вмирають. Якщо деякі тварини або рослини почнуть зникати, то багато екосистеми будуть зруйновані або втрачені, а наше звичне і комфортне життя вже не буде як раніше”, – кажуть лісівники Херсонщини.
Джарилгач багатий на лиманні озера, тут їх близько 200. Він відомий своїми лікувальними грязями та солоними озерами, вода в яких має високий вміст йоду та брому. Навіть повітря тут насичене сполуками цих елементів та озоном.
Острів з білим піском і бірюзовою водою є домом для таких червонокнижних рослин, як ковила дніпровська, меч-трава болотяна та золотоборідник цикадовий. Живий світ острова складають олені, лані, муфлони, дикі кабани, зайці земляний та сірий, лисиці, вони можуть переходити на острів по кризі чи по косі. Окрім цього, Джарилгач – місце гніздування перелітних птахів – лебедів, качок, гусей тощо – в зимові сезони їх тут збирається понад 150 тисяч.
Влітку на територію острова приїжджають на оздоровлення та відпочинок туристи з усієї України. Лісівники в черговий раз обурюються, як відпочивши можна залишити після себе сміття або викинути його в річку чи ліс. Все ж це повертається людині.
Але головне в іншому: поки покупець буде брати в супермаркеті пластикові пляшки з водою, вся робота з прибирання на березі – “сізіфова праця”. Море так і буде продовжувати забруднюватись пластиком і залізними бляшанками.
“Лісівники регулярно прибирають сміття у лісових масивах, але саме після візиту на острів, де яскраво проявляється сміттєва катастрофа, що поглинає світ з кожним днем все більше, я довго стояла в супермаркеті і вибирала не тільки корисні продукти, але ще і упаковку відповідну – так мене торкнуло. Потрібно поступово змінювати звички. Та й історія не про одноразовий посуд – це історія завжди про бізнес-клас. У бізнес-класі літака вам ніколи не подадуть пластиковий посуд. Вам дадуть нормальні прилади”, – говорить Тетяна Касіч.