На Херсонщині на 2018 рік вже запланували понад 20 різних фестивалів.
Більшість із них традиційні, на які приїздять гості не лише з інших регіонів, але й з-за кордону. І проходять вони і влітку, у розпал курортного сезону, і навесні, і восени.
Крім фестивалів театрального, пісенних, джазу та бандуристів, є тут іще фестиваль байкерів, екофестиваль, фестиваль туристичної журналістики України, фестивалі, присвячені кавуну (а куди ж без цієї відомої херсонської ягоди), рибальству, сімейному колориту та традиціям. І це далеко не весь перелік.
«Фестивалі, що відбуваються на Херсонщині, однозначно повинні бути пов’язані з туризмом, щоб якомога більше сюди залучати людей з інших регіонів і країн», – каже Світлана Думинська, начальник Департаменту культури, туризму та курортів Херсонської ОДА.
У регіоні наразі ставлять за мету просувати подієвий туризм, а не лише відпочинок на пляжі. «Наше завдання, щоб люди, які приїхали в область, побували на фестивалі, ралі, покаталися на байдарках, відвідали школи віндсерфінгу, подивилися парусну регату, поганяли на квадроциклах пустелею, відвідали наших виноробів», – зазначає Катерина Дерев’янко з управління туризму та курортів Департаменту культури,туризму та курортів ОДА.
Серед найбільш значущих та яскравих фестивалів сезону 2018 року має стати фестиваль німецької культури «Кронау-фест», який запланували на вересень, повідомила Світлана Думинська. Він проходитиме у Високопільському районі. Нагадаємо, що смт Високопілля (до 1915 року – Кронау) було засноване у 1869 році німцями-переселенцями.
Торік фестиваль німецької культури відбувся 1 липня у Херсоні і був присвячений 200-річчю німців Причорномор’я. Організатори фесту влаштували святкову ходу містом, фотовиставку, експозицію картин етнічних німців.
«Кронау-фест» цьогоріч викличе особливу зацікавленість і матиме цікавий акцент. Адже 2017-2018 навчальний рік оголошено роками української мови у Німеччині та німецької мови в Україні.
«Вже проведені відповідні перемовини, підготовкою цього фестивалю займається Центр народної творчості», – розповіла Світлана Думинська.
Із фестивалів, які вже стали брендовими для Херсонщини, назвемо міжнародний театральний «Мельпомена Таврії». Досить сказати, що у дні, коли він проходить, у місті відчувається брак місць у готелях. У 2017 році фестиваль провели у травні. За 19 років на цьому фесті показали 336 вистав 122 театри з 67 міст та 16 країн.
Як розповів Олександр Книга, президент фестивалю – генеральний директор-художній керівник Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру імені Миколи Куліша, у 2018 році глядачам готують сюрпризи. «Цьогоріч це ювілейний фестиваль – 20 років усе-таки. Він буде у 2018 році, як і перший, на два міста – Херсон і Миколаїв», – розповів Книга. Також планується, що на театральний фест приїде кілька директорів європейських фестивалів. «Хочемо показати найкращі українські вистави, зараз збираємо їх по країні – і київські, і чернігівські, і полтавські, і харківські. Планується вперше приїзд Львівської опери», – каже Книга.
Він також підтвердив, що під час проведення фестивалю у Херсоні не вистачає місць у готелях. «Торік близько 800 чоловік було, ми майже всі готелі міста забрали і тому було складно. У нас і в цьому році будуть величезні колективи», – каже Книга.
Треба згадати також Міжнародний фестиваль аматорського кіно «КІНОКІМЕРІЯ». Він проходить у вересні.
У 2017-му на ньому було представлено понад 250 фільмів із півтора десятка країн, серед яких – Грузія, Іспанія, Канада, США, Індія, Іран, Киргизія, Білорусь, Болгарія, Казахстан, Іран, Сербія та інші, а також фільми з 21 області України. У складі журі фестивалю працювала представник від UNICA – це була віце-президент Джейн Гласс із Франції. На фестивалі «КІНОКІМЕРІЯ» представлені такі номінації: – «Гран-Прі», «Кращий фільм дитячо-юнацьких аматорських студій», «Кращий аматорський фільм»,«Кращий студентський фільм», «Кращий однохвилинний фільм», «Кращий професійний некомерційний фільм».
Торік на Херсонщину повернулися «Чорноморські ігри» – Всеукраїнський благодійний дитячий фестиваль. Стартувала його фінальна частина 4 серпня у курортному приморському місті Скадовськ. На вокальний конкурс фестивалю було зареєстровано 368 конкурсантів із різних куточків України. І у 2018 році цей фестиваль знову є у Календарі важливих подій регіону.
Ще один яскравий фест Херсонщини – дитячий фестиваль бандуристів «Таврійські зустрічі». Виступи дитячих ансамблів бандуристів з усіх куточків України проходять на концертних майданчиках Скадовська (набережна Чорного моря), а гала-концерт – у Херсоні.
«Ще яскравий фестиваль, який ми відродили – фестиваль «Таврійська родина», який проходить у Генічеську», – наголошує Світлана Думинська.
Цей всеукраїнський фестиваль національних культур минулого року проходив у курортному приморському місті Генічеськ у серпні, так само його планують провести і цьогоріч. Тут минулого року не лише проводили виступи творчих національних колективів, але й розгорнули алею національних кухонь, що теж неабияк зацікавило відпочивальників.
Херсон фестивальний – це окрема тема, вважає Олексій Білецький, один із братів Білецьких, засновників ХерсON ФЕСТУ, туристичної кав’ярні та Центру туризму та пригод ХерсON. І тут варто підготувати такий влучний і відомий усім фестивальний календар. «Про наші фестивалі є всюди потрошечку, однак не можна одразу взяти інформацію, де і коли це буде. Як тутешні, так і далекі гості не можуть планувати надовго. А це було б круто – якби ще у грудні львів’яни чи кияни могли планувати свою відпустку на Херсонщину», – каже Білецький.
На травень планують провести в обласному центрі і ХерсON ФЕСТ – фестиваль вуличної їжі, південного спілкування та яскравих емоцій. «Хочемо більше вводити інтелектуальну складову, більше лекцій. Є плани об’єднатися з іншими заходами, щоб весь тиждень Херсон на різних локаціях «гудів». Наприклад, вели перемовини, щоб провести другий форум «Proресторан» у межах нашого фесту. Хочемо більше активності на воді. Чи змагання вітрильні, чи показові виступи, всі карти поки не розкриваємо. І як завше – багато гарної музики», – проанонсував Олексій Білецький.
Валерій Староселець, Херсон
Фото Олександра Корнякова