Цього року дні Литви у Херсоні пройдуть 17-23 травня. Про цікавинки заходів 2017 року ми поговорили з його натхненницею Наталею Бімбірайте.
Цьогорічні дні Литви у Херсоні будуть тематично різноплановими і широкими – знайдеться час для обговорення і наукових, і мистецьких тем, і для виставок, і для концертів, і для філологічних студій. Трошки проанонсувала “Любимому Херсону”, що ж буде у нашому місті з 17 по 23 травня Наталія бімбірайте:
– Я провожу дні Литви і в цьому році, як би там не було з ситуацією в країні. Бо це потрібно – це наша духовність, культура, історія. Адже ми ще далекі, щоб будувати рівні звязки із країнами старої Європи. А от молоді члени Євросоюзу для нас більш відкриті, ми одине одному можему бути більш корисними для взаємообміну і збагачення. В нас є пітримка і почесного консула Литви Віктора Попова, і Посольства Литви, і обох колишніх послів в Україні, які є дос впливовими дипломатами, з представниками Сейму. Підготовча робота велася з осені.
Рівень наукової частини заходу, за словами пані Бімірайте, буде високим:
– В цей період, і я дивуюся з того, як все доре склалося, буде науково-практична історична конференція. Адже у нас є маловідомі сторінки історії, саме півдня України і Херсонщини, від часів середньовіччя, а саме Великого князівсьва Литовського. На цю конференцію ми вирішили запросити і українських вчених, що знаються на цьому періоді, і литовських. Уже відгукнулися Київ, Хортиця, Литва – її представлятимуть вчені Вільнюського університету. Теми для обговорення ми визначили й прописали разом з викладачами і вченими нашого ХДУ.
Мистецька частина теж буде несподівано насиченою та багатою на знакові імена, каже пані Наталія:
– Нам вдалося не тільки привезти виставку робіт художника і композитора Мікалоюса Константінаса Чурльоніса, а й організувати концерт з виконанням його творів. Ми запросили і отримали піщтвердження, що буде праонук Чурльоніса – це Ругас Зубавас. Він та його дружина виконуватимуть його твори в Херсонстькому музучилищі. Оркестром керуватиме диригент Національної литовської опери. Кажу це і сама досі не вірю, в те що у Херсоні буде таке диво.
Ми запитали, чому цього року заходи риватимуть не в музеї ім. Шовкуненка, як це було минулоріч. Адже з огяду на виставку робіт та візит представників династії Чурльонісів це було б логічно. На це Наталія Бімбірайте тактовно промовчала, сказала – чомусь нам не вдалося дійти цього року згоди. Що ж, не будемо робити припущень щодо таких наслідків нездорової конкуренції за посаду директора музея і ми.
Ще одна важлива частина заходу, про яку охоче розповідала пані Наталія, це донесення інформації про таку спільну спадщину українського та литовського народів як вежа Вітовта. Мають бути розроблені та реаліховані спільні проекти щодо цієї пам’ятки:
Вежі Вітовта 600 років. Вона вистояла через усі війни, через усі катастрофи і затоплення, її не розібрали на цеглу в 90 роки. Було б соромно, непримустимо занедбати, втратити її зараз. Територія довкола вежі – територія давнього городища із величезним потенціалом. Ми, власне, сидимо на скарбах, треба це усвідомити.
Є мрія ще створити міжнародну філологічну групу, українсько-литовську, але проце будемо говорити вже згодом.
Отож, готуйтеся, херсонці. На нас чекають насичені Дні Литви.