15 жовтня у рамках фестивалю Terra Futura відбудеться виїзд на башту Вітовта. Для виїзду з Херсона бажаючих відвідати фестивальні заходи буде надано автобус.
Чому саме башта Вітовта?
Збудована наприкінці XIV століття, ця башта є єдиною оборонною спорудою часів Великого князя Литовського Вітовта, яка зберіглася до наших днів. Тоді кордон проходив по правому берегу Дніпра, відповідно, існували митниці, одна з них перебувала в районі між Бериславом та Каховкою на острові Тавань, нині затопленому Каховським водосховищем, а поруч, на правому березі, знаходилась дозорна вежа, яка контролювала південну частину острова. В подальшому ці території перейшли у володіння Кримського ханства, при цьому e 15 столітті були побудовані три фортеці: Кази-Кермен, на місці сучасного Берислава; Іслам-Кермен (Шагін-Гірей), на місці сучасної Каховки; і Хан – Бурун на острові Тавань. По легенді, між фортецями були натягнуті ланцюги через Дніпро, які перешкоджали сплаву козаків на човнах. У 1695 році фортеці були зруйновані козаками Мазепи. Дозорна вежа, перебуваючи в стороні, пережила всі ці події. У 80-ті роки XIX ст. добудовано четвертий ярус зі стрільчастими вікнами в псевдоготичному стилі. Тоді ж вежа була переобладнана князем Петром Трубецьким у водонапірну вежу для потреб широкомасштабного виробництва якісного вина, відомого нам як «Оксамит України» і «Перлина степу». Швидше за все вежа використовувалася як водонапірна до 1950-х років, до того як була побудована Каховська ГЕС, після чого з неї був демонтований бак для води, і вежа була покинута.
Сьогодні старовинна вежа у величезній небезпеці. Згідно з проектом, вона буде перебувати на території нової черги електростанції. Навіть якщо башта не постраждає під час будівельних робіт, до неї не буде доступу туристів і буде ускладнений доступ науковців, оскільки електростанція — охоронюваний об’єкт. Також башта буде стояти у кромки води, що прискорить її руйнування.
Що відбудеться на башті?
«В очікуванні легенди» – так звучить тема фестивалю на башті, адже навколо неї відбувалося багато бурхливих подій. Автори шукатимуть історії і образи, за допомогою яких це місце стане по-справжньому унікальним.
15 жовтня творчі активісти – учасники фестивалю «Terra Futura» – відвідають башту і доведуть, що ця територія – ідеальна для проведення культурних заходів. Історична реконструкція, ленд-арт, виставки, перфоманси – потенціал цього місця величезний. Його не можна втратити. Особливо, коли мова йде про туризм як стратегічну для Херсонщини галузь.
Після огляду фестивального майданчика Виноробне Господарство Князя П.М. Трубецького запрошує на екскурсію та дегустацію.
Коли і звідки виїзд?
Виїзд з Херсону 15 жовтня о 12.30 з площі Свободи (від магазину «Оптика») – буде надано автобус. Повернення в Херсон о 17.00.
Реєстрація обов’язкова. Контактна особа: Олена Афанасьєва, тел. 066 7006004, e-mail: culture@i.ua.
Захід підтримують:
Почесний консул Литовської республіки Попов В.Г.
Виноробне Господарство Князя П.М. Трубецького
Європейський Союз в рамках проекту “CHOICE: культурна спадщина і сучасність”
Довідково: Фестиваль культури і мистецтва «Terra Futura» проводиться у Херсоні і області з 2002 року. Традиційно фестиваль кілька днів присвячує найцікавішим об’єктам Херсонської області. Цього року фестиваль вже відвідав Джарилгачський маяк, будинок Поліни Райко, а 15 жовтня відвідає Дозорну башту (башту Вітовта, село Веселе, Бериславський район).