Управління споживчого ринку міської ради роз’яснює херсонцям механізм та важливість наповнення місцевих бюджетів за рахунок сплати суб’єктами господарювання акцизного податку з кінцевих продажів.
Місцеві бюджети мають високе значення для нормального і стабільного функціонування територіальних громад, а доходи місцевих бюджетів становлять фінансову основу місцевого самоврядування.
Від надходжень до місцевого бюджету залежить благоустрій і утримання поліклінік, навчальних закладів, будівництво дитячих садків, соціальний захист.
Одним із показників рівня цивілізованості суспільства в країні є рівень добровільно сплачених податків і зборів до бюджетів та державних цільових фондів.
Саме від підвищення податкової культури платників податків у найбільшій мірі залежить наповнення бюджетів усіх рівнів. А для цього між платниками податків і державою має панувати взаємна довіра, що ґрунтується на партнерських відносинах і добровільному виконанню податкових зобов’язань.
З 1 січня 2015 року відповідно до Закону України від 28 грудня 2014 року № 71-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (далі – Закон № 71) запроваджено акцизний податок з роздрібного продажу підакцизних товарів (пиво, алкогольні напої, тютюнові вироби, нафтопродукти та інше паливо) та одночасно скасовано збір на розвиток виноградарства, садівництва та хмелярства.
Платниками цього податку є суб’єкти роздрібної торгівлі, які реалізують безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб’єктах господарювання громадського харчування такі підакцизні товари: пиво, алкогольні напої, тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну, товари, зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), зокрема нафтопродукти, насамперед бензин та дизельне пальне, паливо моторне альтернативне, біодизель, скраплений газ, тощо (п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14, п.п. 212.1.11 п. 212.1 ст. 212 Кодексу.
Відповідно до п.п. 212.3.11 п. 213.1 ст. 213 Кодексу платниками податку є особи – суб’єкти господарювання роздрібної торгівлі, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів. Такі суб’єкти підлягають обов’язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням пункту продажу підакцизних зазначених товарів. Реєстрація здійснюється не пізніше граничного терміну подання декларації акцизного податку за місяць, в якому здійснюється реалізація таких товарів.
Отже, реєстрація контролюючими органами таких платників, як платників акцизного податку здійснюється автоматично при поданні ними декларації з акцизного податку до контролюючих органів, які обслуговують адміністративно-територіальні одиниці, на яких розташовано пункти продажу підакцизних товарів.
Надходження від акцизного податку з роздрібного продажу підакцизної продукції – це вже гарантовані джерела надходжень для місцевих скарбниць, які передбачені реформою місцевого самоврядування. Тому відповідальне ставлення суб’єктів господарювання до сплати цього податку сприятиме успішному соціальному розвитку територій, на яких розвивається бізнес, а також сприятиме розвитку територіальної громади та дасть можливість забезпечити утримання закладів соціально-бюджетної сфери, ремонту доріг, розбудови заможної держави.