Протягом десяти днів молодь із Херсонської, Одеської та Миколаївської області, а також переселенці з Донбасу зібралися на воркшоп «Різноманіття для миру», який організував Центр молодіжних ініціатив «Тотем» у Херсоні. Мета спільної роботи — відчути свою національну і культурну ідентичність, дізнатися про історію народів, які створили південь України таким, яким він є зараз, і відрефлексувати свої враження у арт-проекти.
«Мені подзвонила дівчина, яка хотіла взяти участь у воркшопі, і запитала, чи ми працюємо лише з переселенцями. І я задумалась. За великим рахунком, серед нас тут дуже багато переселенців. Мої батьки переїхали з Уралу в 60-ті роки. Але я народилася тут, я вважаю себе українкою, а Херсон — моїм рідним містом, — розповідає керівник проекту від ЦМІ «Тотем» Олена Афанасьєва. — І ми хотіли пройти від рівня самоідентифікації. Тому перша вправа була «20 Я», коли учасники протягом дня, ніби тегами в Інтернеті, дали собі характеристику двадцятьма словами. Хтось добрий, хтось херсонець, хтось студент, а для когось важливо, що в українському паспорті — луганська прописка».
Результатом воркшопу стала вистава-презентація учасників, під час якої вони говорили про своє коріння, історії з життя і як це вплинуло на формування їхньої свідомості. Окрім того, молодь організувала фотовиставку самоідентифікації, а хореографічний колектив «Інсайд» представив перформанс «Не знімай мене з дерева», у якому розкривалася тема генеалогічного коріння, особистісності, взаєморозуміння з навколишнім світом.
«Те, що в когось є коріння інших національностей, не робить людину менше українцем, якщо вона себе відчуває саме українцем. Всі ми в одному човні, — додає Олена Афанасьєва. — Ми хотіли зрозуміти, як ми всі існуємо в полікультурному полі і що справді різноманіття — для миру і немає жодних приводів для ворожнечі».
Іван АНТИПЕНКО, «День», фото автора