У 2016 році святкування Великодня починається 1 травня і триває ще тиждень, який називається Великоднім або Світлим.
На Великдень в нарроді існує безліч народних прикмет, традицій і звичаїв, що стосуються всіх сфер нашого життя. Вважається, що заговори, прочитані на Великдень, мають величезну силу.
Традиції Великодня, пов’язані з благополуччям в домі і сім’ї
Якщо при вході в дім випалити пасхальною свічкою хрест, в оселі не буде суперечок і скандалів.
Молитва на Великдень про здоров’я і благополуччя під час церковного дзвону принесе удачу всій родині на рік: «Христос Воскрес, моїй родині здоров’я, моєму дому багатства, моєму полю врожаю. Амінь».
Якщо в сім’ї часто відбуваються неприємності й сварки, то на Великдень потрібно скатити з високої гори червоне яйце, і поки воно котиться, промовити слова: «Як це яєчко з гори скотилося, так і горе мене відпустило. В ім’я Отця і Сина і Святого Духа. Нині і повсякчас і на віки віків. Амінь».
Старі жінки і молоді дівчата вмиваються з золота, срібла і червоного яєчка, щоб помолодіти, мати гарний вигляд, бути здоровими, розбагатіти.
Існує прикмета, якщо собаки під час пасхальної утрені гавкають на схід — чекати пожежі, на захід — до нещастя.
Цікава традиція святкування Великодня: залишки їжі з великоднього столу не викидати, а закопати в землю. Це до гарного врожаю.
Якщо окропити свяченою на Великдень водою розсаду, буде багатий урожай.
Вважається, що під час Великодня відкривається небо, і до нас на землю спускаються душі померлих людей і перебувають серед нас. Тому у Великодній тиждень люди приходять на цвинтар, приносять частування, солодощі, квіти.
Вважалося, що померлі предки можуть допомогти порадою, наснитися з відповіддю на важливе питання, подати інші знаки. Потрібно тільки бути уважними до знаків.
Великодні звичаї, пов’язані із заміжжям
У Світлий тиждень влаштовуються оглядини, сватання, дівич-вечори та весілля. Вважається, що зіграні на Великдень весілля — це найміцніші і щасливі сім’ї.
Якщо під час великодньої служби дівчина промовить заговір, у неї з’явиться наречений: «Христос воскрес! Воскресіння Христове, пішли мені в женихи хлопця холостого!», «Дай Бог мені жениха хорошого, в чоботях із калошами і верхи на коні!»
На схід сонця після пасхальної заутрені незаміжня дівчина має постукати по шибці свяченим яйцем і сказати: «Сонце великоднє, по небу котися, а мій наречений на мій поріг явися. В ім’я Отця і Сина і Святого Духа. Христос Воскрес, а до мене жених. Амінь».
Дівочі великодні прикмети також пов’язані з женихами: якщо вдарилася ліктем — згадав милий, якщо в тарілку впала муха — до побачення, якщо губи засвербіли — до поцілунків, а брови сверблять — милому кланятися.
У Світле Воскресіння чоловік і дружина не повинні христосуватися, щоб не розлучитися.
Великдень: звичаї, пов’язані з дітьми
Якщо у дівчини довго не виходить завагітніти, на Великдень треба попросити у Ісуса послати їй дитину.
На Великдень старі люди розчісують волосся і загадують, щоб у них було стільки онуків, скільки волосся на голові.
Якщо перехрестити дитину крашанкою, а потім дати їй це яйце поцілувати, цей обряд вбереже його від пристріту.
Прикмети на Великдень, пов’язані з природними явищами і погодою
У православних існує повір’я, що на Великдень сонечко «грає». Перебуваючи біля горизонту, небесне світило прямо на очах може міняти форму і колір, переливаючись то червоним, то помаранчевим світлом. І багато людей намагаються підстерегти цу мить, яка вважається особливо щасливою.
- Якщо сонце грає — до гарного врожаю і червоного літа.
- Мороз чи грім на перший день Великодня — до багатого врожаю льону.
- Якщо на Великдень холодно, то ще сім вихідних буде холодно.
- Дощ на Великдень — останній весняний місяць буде дощовим.
- Якщо на Великдень ніч зоряна, кури добре нестимуться.
- Похмура ніч — до гарного удою.
- Дощі на Святому тижні принесуть хороший урожай жита.