На Херсонщині стартував проект з інтеграції первинної і вторинної безоплатної правової допомоги в сільських громадах Білозерського району.
З лютого 2016 року цей проект впроваджує Громадська організація Білозерський «Молодіжний центр регіонального розвитку» у партнерстві з Херсонським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги (місцевий центр з надання БВПД) та Музиківською, Східненською та Широкобалківською сільськими радами.
І розробники проекту, і актив пілотних громад переконані в його актуальності. Він принесе користь саме мешканцям сіл Білозерського району. Досвід Громадської організації «Молодіжний центр регіонального розвитку» показує, що попит на безоплатну правову допомогу серед сільського населення не зменшується, а, навпаки, зростає. На базі організації з 2010 року працює Білозерський Центр правової інформації та консультацій (ЦПІК), завдяки роботі якого первинна та вторинна правова допомога стала більш доступною сільським жителям району. За цей період більше 3000 сільських мешканців вже захистили свої права, скориставшись безоплатною допомогою юриста.
Реагуючи на запит жителів району сільські ради активно співпрацюють з Центром у цих питаннях. Першим вагомим результатом партнерства стало прийняття Станіславською сільською радою Програми надання первинної правової допомоги на 2015 рік, де передбачене залучення юридичних осіб приватного права, які надаватимуть людям безоплатну правову допомогу на договірній основі.
А з відкриттям місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги ці послуги стали більш доступними для вразливих категорій громадян. Проте, незважаючи на широку інформаційну кампанію, про існування цих центрів та доступність їх послуг в сільських громадах знає невеликий відсоток людей.
Цю ситуацію можна вирішити шляхом об’єднання зусиль державних і недержавних організацій. Тому одне з основних завдань нового проекту – це налагодити ефективну співпрацю між суб’єктами надання перинної та вторинної правової допомоги (сільські ради, місцевий центр та громадська організація) в громадах, які входять до складу Широкобалківської, Музиківської та Східненської сільських рад Білозерського району.
У межах реалізації проекту з Херсонським місцевим центром з надання БВПД в рамках проекту заплановане проведення спільних локальних круглих столів в громадах для вироблення механізмів співпраці. Таких як переадресація клієнтів, можливості співфінансування, спільні заходи тощо. Також відбудуться спільні виїзди юриста ЦПІКу з фахівцями місцевого центру з надання БВПД. 23 лютого вже відбулася координаційна нарада партнерів проекту, під час якої узгоджено графік виїздів та план заходів.
Одним з етапів реалізації проекту є створення робочих груп за участю депутатів місцевих рад та представників громади, які разом з працівниками ЦПІКу працюватимуть над розробкою пакету необхідних документів для впровадження системи безоплатної правової допомоги у 2016 року – проекти програми, рішень, процедурних документів тощо. Для учасників цього процесу будуть проведені навчальні семінари-огляди чинного законодавства у сфері надання безоплатної первинної правової допомоги та на інші актуальні в громаді теми.
А щоб жителі громад стали більш обізнані про свої можливості, команда проекту проведе інформаційну кампанію, в межах якої поширюватимуть інформаційні буклети з контактною інформацією та переліком послуг суб’єктів, створять відеоролики про діяльність суб’єктів та успішні історії отримувачів правової допомоги для поширення інформації в мережі Інтернет.
В рамках даного проекту ЦПІК продовжуватиме свою роботу з надання правової допомоги – це стаціонарна приймальня в смт.Білозерка та щотижневі виїзди юриста в обрані громади для консультацій громадян, забезпечення роз’яснення законодавства, надання допомоги у складанні документів, підготовки документів для подання в місцевий центр з надання БВПД.
Довідка
Проект «Інтеграція первинної і вторинної безоплатної правової допомоги в сільських громадах Білозерського району Херсонської області» виконується Білозерським МЦРР у співпраці з Херсонським місцевим центром з надання безоплатної правової вторинної допомоги в рамках Проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні», який впроваджується Канадським бюро міжнародної освіти за підтримки Уряду Канади та Програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження».