У Херсоні відбулася вистава “Пісні з Геройська” незалежної театральної групи Totem Center Theater Lab, яка була присвячена українському селу в умовах адміністративно-територіального реформування, інформує УНН.
“Вистава була зроблена в одному з жанрів документального театру — театру очевидця. Театр очевидця — це театр, в якому акторами виступають ті самі люди, про яких і йдеться мова. Актори при цьому не грають, а свідчать. В „Піснях Геройська“ акторами-свідками виступили мешканці села Геройського Херсонської області і експерти — держслужбовці, науковці, діячи культуи, журналісти. Їх спогади, коментарі і рефлексії стали основою п’єси, яка фактично „монтувалася“ безпосередньо під час прем’єри” — розповів автор проекту, голова Херсонського обласного відділення Соціологічної асоціації України Микола Гоманюк.
Лейтмотив — сільські проблеми. Деталі — це те з чим зіткалися і зіткаються щодня конкретні актори. Це неможливість викликати “швидку”, бо дорога розбита, це те, що колишні працівники рибсовгоспу мають за карасиком їхати у райцентр, це те, що маючи унікальні запаси солі, геройчани не можуть їх використовувати через постійні суди і зміну керівництва в Сольпромі, це непорозуміння з екологами, що створювали Національний парк. І цей перелік довгий.
“Вистава показала також, що на відміну від друкованих слів, слова сказані набувають емоційності і справляють зовсім інше враження на глядачів та учасників. І така форма — одночасно мистецька, журналістська і соціологічна є й насиченою, й атракційною” — додав М.Гоманюк.
Як з’ясувалося, доля Геройського напряму залежить від того, що стане з селом після адміністративно-територіального реформування. Ті варіанти у межах Херсонської області, яки є зараз, не викликають загальної підтримки у мешканців села. На виставі колишня сільська голова Любов Богдан повідомила, що в селі готується звернення до Верховної Ради з проханням передати Геройську сільську раду до складу Миколаївської області, з надією, що може хоча б миколаївська влада почне перейматися проблемами села.
Вистава створена в рамках проекту “Театр взаємопорозуміння: дискусійна платформа Півдня України на базі документального театру” за підтримки МФ “Відродення”.