У Скадовську і Генічеську стартував новий урбаністичний проект

10 Січня 2021 21:23

Його результати презентують під час семінару, який відбудеться з 1 по 9 лютого.

Об’їзна дорога на Арабатську Стрілку, місцева набережна і територія зруйнованого сирзаводу: ці три локації Генічеської міської громади обрані для підготовки  інфраструктурних проєктних пропозицій. Таку можливість місто отримало завдяки команді проєкту “Південне узбережжя України: від дослідження до розвитку. Генічеськ — Скадовськ-2030”, спрямованого на урбаністичний розвиток прибережних міст і територій.

— На мій погляд, локації обрані найперспективніші для втілення в життя. Упевнений, що спільними зусиллями ми зможемо створити не просто цікаві проєкти, а й вдихнути в них місцеву душу і колорит приморсько-рибальського містечка, — прокоментував засновник туристичного порталу “На море”, член правління Асоціації гостинності Генічеського району Олексій Войцеховський.

Перспективні для урбаністичного “перезавантаження” локації у Скадовську та Генічеську учасники проєкту обирали разом із місцевими активістами, краєзнавцями, представниками влади і бізнесу.

— Специфіка Генічеська в тому, що Арабатська Стрілка перетягує на себе економічні та туристичні потоки, а саме місто залишається на периферії. Загалом ми розглянули тут десь п’ять локацій. Приміром, ділянка, що умовно називається «між мостами», дозволяє втілити багато цікавих рішень: тут і Залізний міст, що є поки неофіційною пам’яткою міста та його «брендом», протока Тонка, порожні ділянки житлової та громадської території, демонтований залізничний шлях. Попри те, що ця локація загалом є депресивною, вона має великі перспективи, бо є, фактично, фасадом міста для тих, хто їде на Стрілку або повертається з неї, — розповів архітектор, член громадської організації “Urban Re-Public” Андрій Луцик.

У Скадовську ж, за його словами, пріоритетними визначені три території: одна в центрі міста, а інші дві — навколо пляжу “Дитячий”, розташованого праворуч від порту.

— Думки влади та містян найбільше зосереджені навколо них, і це не дивно. Центральний пляж Скадовська перенасичений будівельною діяльністю. Напівхаотична забудова, що триває роками, зробила цю локацію занадто складною у контексті правових відносин та естетичного сприйняття. Тому ми хочемо запропонувати сучасну альтернативу, яка може стати прикладом того, як треба робити, — сказав Андрій Луцик.

Як пояснили автори проєкту, Скадовськ і Генічеськ вони обрали через те, що це є ключові міста південного узбережжя України для розгортання програми урбаністичного розвитку інших прибережних міст і територій. Вони переконані, що якісні поворотні зміни в розвитку двох міст стануть стимулом для більш широкої програми реновації прибережних локацій, з урахуванням місцевої специфіки як у Херсонській, так і в Одеській, Донецькій та Запорізькій областях. І, зрештою, сприятимуть підвищенню їхньої інвестиційної привабливості. Не випадково в назві проєкту вказаний 2030 рік, оскільки автори орієнтуються на розвиток міст саме в найближче десятиріччя.

— У більшості невеликих міст східної і південної України зараз схожі проблеми. Вони страждають на одну й ту саму «урбаністичну» хворобу, яка називається «місто-неформат». Ми ж ставимо собі за мету — «розморозити» їх і виростити у повноцінні міста європейського типу, — наголосив керівник проєкту, харківський архітектор Ігор Лялюк.

До проєкту залучені архітектори з різних міст України, вчені та фахівці Харківського і Київського національних університетів будівництва та архітектури та інших вузів.

За словами краєзнавця, дослідника історії архітектури Півдня Сергія Дяченка, міждисциплінарний характер проєкту дозволить забезпечити комплексний всебічний аналіз урбаністичного потенціалу Генічеська та Скадовська.

— Але для нас важливими є думки не тільки зовнішніх експертів, а й бачення самих містян. Фактично ми будемо проводити передпроєктне дослідження для розробки нових генеральних планів цих міст. А далі вже політична воля місцевої влади – прислухатися до розроблених рекомендацій і починати втілювати ідеї, що допоможуть вирішити найнагальніші урбаністичні проблеми Генічеська та Скадовська, або діяти самотужки. В будь-якому разі цей проєкт змусить їх подивитися на власне місто іншими очима, — впевнений він.

Ключовий захід проєкту – семінар «Скадовськ-Генічеськ-2030» відбудеться у Скадовську з 1 по 9 лютого. Він збере на одному майданчику представників громадськості обох міст, місцевої влади, експертів, наставників. За результатами тижневого інтенсиву очікується розробити та презентувати по 3 проєктні пропозиції для кожного з міст: 3 схеми розвитку поселень та територій з розробкою зон відповідальності та ресурсного забезпечення, концепції розвитку берегової лінії, розробку кварталів.

Проєкт «Південне узбережжя України: від дослідження до розвитку» виконується ГО «Urban Re-Public» за підтримки USAID.

Олег БАТУРІН, Новий День