Чи загрожуватиме херсонцям амброзія?

10 Травня 2017 10:15

Амброзія полинолиста / Ілюстративне фото

Незабаром встановиться суха спекотна погода. А разом з тим місто почне «захоплювати» карантинна рослина – амброзія. Амброзія вже давно стала жахом для херсонців. І ця проблема, на жаль, у нашому місті не вирішується роками.

У 2016 році у Херсоні не було Програми боротьби з амброзією. Що стосується прибирання територій – амброзія знищувалася механічним способом.

Необхідність розробки Програми боротьби з амброзією викликана відсутністю комплексної системи боротьби з карантинними рослинами, насамперед амброзією полинолистою, яка набула значного поширення на території міста і негативно впливає на довкілля.

Програма має бути спрямована на розв’язання проблеми поширення карантинних рослин, зокрема, амброзії, залучення до цього суб’єктів господарювання, підприємств та установ усіх форм власності.

Амброзія полинолиста як адвентивний вид, при відсутності стримуючих факторів (хвороб та шкідників) швидко розповсюджується, перемагаючи в конкуренції з місцевими видами завойовує нові території.

Причиною швидкого  поширення амброзії полинолистої у місті є те, що цей вид має ряд біологічних особливостей, до яких належать:

  • висока насіннєва продуктивність (80-100 тис. штук з однієї рослини);
  • насіння молочної та воскової стиглості здатне дозрівати і давати повноцінні сходи, зберігаючи життєздатність протягом 40 років, чим утворюється значний за обсягом запас насіння у ґрунті;
  • рослина має потужну кореневу систему, що проникає вглиб до 4 м;
  • рослинні властива висока регенераційна здатність, після скошування амброзія здатна давати від кореневих частин нові паростки, які утворюють суцвіття і формують життєздатне насіння.

Розвиваючи велику надземну вегетативну масу, амброзія  полинолиста здатна пригнічувати і витісняти культурні рослини.

Амброзія засмічує вулиці та подвір’я, узбіччя доріг, залізничні насипи, береги річок, пустирі, створює  неестетичний, занедбаний вигляд територій парків, скверів та інших зелених зон міста.

Крім шкідливого впливу на культурні рослини, негативно впливає на здоров’я людини. Пилок рослин з роду амброзія є сильним алергеном і викликає алергічні захворювання (бронхіальна астма, алергічний риніт, атопічний дерматит, контактні дерматити). У фазу цвітіння амброзія виділяє велику кількість сапоніну, що викликає алергію у багатьох людей. У пилку містяться особливі білки – антигени Є і К, які проникають через слизову оболонку верхніх дихальних шляхів людини. При попаданні пилкового зерна на слизову оболонку, білки надходять у кров і лімфу. В результаті розвивається нежить, сльозотеча, задишка, відчувається головний біль, підвищується температура, проявляються напади бронхіальної астми і втрачається працездатність. Амброзія виділяє ефірні масла (камфора, борнеол, пенен, гераніол, терпін та ін.), що викликають головний біль.

Алергени містяться також в насінні і листі амброзії. Вони можуть викликати у людей дерматити.

На думку експертів, враховуючи біологічні особливості амброзії та умови населеного пункту, для ефективної боротьби необхідно запровадити в Херсоні комплексне застосування механічного, хімічного та фітоценотичного методів.

Механічний метод – систематичне (3-4 рази) скошування рослин амброзії з початку вегетації (квітень-травень) до цвітіння (кінець липня – початок серпня).

Хімічний метод – застосовується для обприскування  рослин амброзії на засмічених ділянках безпечних засобів, які інгібіруть ріст та розвиток амброзії або гербіцидів відповідно до Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні.

Фітоценотичний метод – знищення рослин амброзії на засмічених ділянках шляхом приорювання ґрунту з подрібненням рослинних решток та наступним висівом на цих ділянках багаторічних злаково-бобових травосумішок або газонних трав чи розстиланням газонних рулонів. Штучне створення заростей багаторічних трав сприяє пригніченню осередків амброзії.

На сьогоднішній день у Херсоні робоча група розробляє проект Програми боротьби з амброзією. Проект буде на найближчій сесії винесено на розгляд депутатського корпусу. Тож, херсонці з надією чекатимуть наступну сесію міськради.

Часу на профілактику проблеми майже не лишилося

“Рідна Херсонщина”