Зменшення температури повітря надворі – і ваш організм реагує помітним ослабленням, нежиттю чи кашлем? Це типова ситуація для осені. Однак цього року, наголошують лікарі, окрім традиційних вірусів та грипу в Україні очікується значне збільшення захворюваності на досить неприємну інфекційну хворобу – кір. Які підстави так вважати та як захиститися від недуги – запитували журналісти сайту “24”.
Коли може з’явитися?
Кір – гостре вірусне захворювання – має свої закономірності. У випадку недостатнього рівня охоплення щепленням захворюваність на кір підвищується кожні 5-6 років, відзначає головний позаштатний дитячий імунолог Києва, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології НМАПО імені П. Л. Шупика Федір Лапій.
Адже якщо проаналізувати ті роки, коли був підйом захворюваності на кір – 2001, 2005-2006, 2011-2012 роки і додати 5-6 років, виходить, що 2016-2017 – період, коли можна очікувати підвищення захворюваності на кір, якщо в країні не проводитиметься щеплення і не створюватиметься так званий “колективний” імунітет.
“Це прогнози, які б мені хотілося, щоб вони не справдилися. Бо якщо вони здійсняться – буде багато хворих, багато тяжких випадків, можуть бути смертельні випадки як серед дітей так і дорослих”, – зазначив Лапій.
Однак, переконує він, якщо навіть буде високий рівень охоплення щепленнями серед дітей – як в попередні роки так і зараз – можна очікувати, що в основному будуть хворіти люди віком 20 років і старше, які свого часу або не були вакциновані взагалі або були щеплені лише однією дозою вакцини.
У чому небезпека?
Ця хвороба, пояснює Лапій, протікає достатньо важко: з високою температурою, катаральними симптомами, тобто ринітом, кашлем, ризиком розвитку енцефаліту (ураження нервової системи).
Ризик розвитку енцефаліту приблизно складає один випадок на тисячу хворих. Ризик померти від кору для європейського регіону приблизно – 1 з 1000 випадків захворювання, – зауважив він.
Тому вакцинувати проти кору розпочали орієнтовно ще в 60-х роках. Згодом ввели дводозову схему щеплення. Перша сьогодні проводиться на 12-му місяці життя, друга – у віці 6 років. Це дозволило значно зменшити кількість випадків захворювання на кір, імунітет проти якого набувається або в результаті хвороби, або в результаті вакцинації.
Чи піддається лікуванню?
Препарати, які розроблялися для лікування недуги, – так звані препарати проти самого вірусу кору – на сьогодні не продемонстрували високої ефективності, зазначає фахівець. Звичайно, якщо розвиваються симптоми кору, такі як температура, тоді використовують жарознижуючі препарати. Якщо є ураження нервової системи – препарати, які мають проти судомну активність, а також ті, що знімають набряк. Однак це не лікування самого збудника. Тому в більшості випадків, на жаль, проти кору немає ефективного лікування.
Тому, щоб не ризикувати, каже Лапій, в першу чергу варто робити щеплення від цієї недуги. Це єдиний і найкращий захист. До того ж при щепленні проти кору використовується комбінована вакцина проти трьох інфекційних захворювань – тобто одночасно вакцинують від кору, краснухи та свинки.
Чи є вакцина?
Є, але вже закінчується. Вакцина була закуплена в достатній кількості на 2016 рік з бюджету 2015-го. Однак не вся куплена вакцина поставлена, у деяких регіонах в окремих кабінетах щеплення закінчується партія, що поступила в червні 2016 року. Найближчим часом очікується надходження другої партії. До кінця року, підкреслює головний позаштатний дитячий імунолог Києва, дефіцит буде ліквідовано.
Водночас вакцинація проти кору безкоштовно проводиться в Україні лише для дітей до 18 років відповідно до Національної програми імунопрофілактики.
“Для старших цього віку, якщо буде потреба, кошти можуть бути виділені з місцевих бюджетів, щоб забезпечити вакцинацію за епідпоказами”, – каже лікар.
Тому для тих, кому вже виповнилось 18 років єдиним шляхом захиститися від кору буде вакцинація через приватні медичні кабінети своїм коштом. Ціни відрізняються в залежності від кожного медичного закладу. Якщо говоримо про так званий передбачений “комплект” щеплень (кір, краснуха та свинка) – орієнтовно вакцина коштуватиме 250-300 гривень. Плюс ціна за надання медичної послуги – від 150 до 300 гривень. Разом це вартуватиме 500-600 гривень.
Яких вірусів ще чекати?
Як відзначила в коментарі сайту “24” Алла Мироненко, доктор медичних наук, заввідділу респіраторних та інших вірусних інфекцій Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського НАМН України, поки в Україні зафіксовано стандартну для осені ситуацію, коли спостерігається підвищений рівень захворюваності на респіраторні інфекції.
“Оце зростання захворюваності буде тривати до кінця вересня, а далі піде поступова стабілізація до тих пір поки не перестане циркулювати грип”, – зазначає лікар-вірусолог.
За її словами словами, перша хвиля грипу очікується в грудні місяці. Причому це буде відносно новий вірус, який у невеликій кількості був присутній під час минулої епідемії. Але тоді повністю він себе не проявив. І цього сезону штам вірусу А/Гонконг (H3N2) може стати провідним збудником епідемії (вперше цей вірус виявлено в Гонконзі).
Перебігає “гонконзький” грип здебільшого з високою температурою, коментує лікар, рідше – у легкій формі, без підвищення температури та інших симптомів. Лікування вірусу, як і інших респіраторних захворювань – це симптоматичне лікування, тобто усунення симптомів, що викликає сама інфекція. Для цього, каже лікар, достатньо виконувати загальні рекомендації: багато пити рідини, дотримуватися постільного режиму, не збивати температуру жарознижуючими засобами, якщо вона не вище 38-38,5 градусів, бо організм довше боротиметься з недугою.
“Адже підвищена температура викликає в організмі утворення інтерферону – це, власне, захисний білок, котрий припиняє розвиток інфекції”, – наголошує Мироненко.
Однак, додає вона, якщо людина при високій температурі почуває себе зле – температуру все ж знижувати варто. Зокрема, це стосується маленьких дітей. Бо при підвищеній температурі у них йде навантаження на серце. Якщо приєднуються бактеріальні ускладнення, починаючи з третього дня хвороби, застосовують антибіотики. Але лише за призначенням лікаря.