Від книг до аудіозаписів: у мережі діє найбільша онлайн-бібліотека

10 Серпня 2016 16:34

У мережі діє найбільша онлайн-бібліотека. Її фонд нараховує понад 49 мільйонів оцифрованх творів мистецтва, книг, відео- та аудіозаписів різних років та століть створення. Бібліотека також містить більше 4 тисячі текстових файлів та 5 тисяч зображень про Україну.

Фото: studway.com.ua

Фото: studway.com.ua

Бібліотека про яку йде мова називається «Європеана». Вона складається з двох розділів (музика та історія мистецтва). В кожному з яких можна знайти тисячі оцифрованих текстів, зображень, відео-та аудіофайлів різних років і століть створення. Також для користувачів сайту доступні онлайн-виставки й конкурси.

Як це працює?

Контент «Європеани» не міститься безпосередньо на її сервері. Бібліотека надає доступ до різних зображень, текстів і записів, які розміщені на сайтах інших установ — бібілотек, музеїв, медіаредакцій тощо.

Тобто онлайн-бібліотека зберігає лише контекстну інформацію (метадані) у невеликий роздільній здатності. Якщо ж у користувачів «Європеани» виникне бажання отримати доступ до першоджерела, на якому розміщується певне зображення, відео чи текст, він зможе це зробити, перейшовши за посиланням.

Для пошуку необхідної теми, автора чи конкретного файлу на сайті «Європеани» можна скористатися розділами, тегами, а також віконцем пошуку. На сьогодні інформація в онлайн-бібліотеці доступна 20 світовими мовами.

Розділи й конкурси «Європеани»

Музична колекція бібліотеки містить записи монгольської, сербської, ірландської музики, а також концерти з музикою Ріхарда Штрауса чи Яна Субеліуса. Також користувачі можуть отримати в доступ нотні рукописи, листи і нотатки відомих світових композиторів. У цілому музична колекція «Європеани» нараховує понад 57 тисяч звукових файлів та більш ніж 11 тисяч відео.

Розділ онлайн-бібліотеки, присвячений історії мистецтва, на сьогодні налічує понад мільйон зображень та близько 45 тисяч оцифрованих книг і рукописів. Зокрема, «Європеана» запропонує вам більше 5 тисяч зображень, понад 4 тисячі текстових файлів та більше тисячі відео файлів про Україну.

Проект розроблений таким чином, що окрім теоретичної частини, містить також  різноманітні конкурси, головна мета яких — заохотити користувачів додавати власні «експонати» до онлайн-бібліотеки і в такий спосіб збільшувати світову онлайн-спадщину.

Сьогодні відвідувачі сайту з усього світу можуть додавати свої матеріали в мистецький та музичний розділи.

Зокрема, «Європеана» пропонує своїм користувачам різноманітні онлайн-виставки, які куратори сайту організовують спільно з європейськими арт-інституціями.

Наприклад, сьогодні на сайті можна «відвідати» експозиції «Пиріг? Пиріг!» (історія і значення цієї страви у різних країнах світу), «Від дадаїзму до сюрреалізму», «Фотографія на срібній тарілці» (історія дагеротипів), «1514. Книги. 2014» (п’ять століть історії книги), «Угорська музика і танці», «Історія європейського телебачення», «Європейське кіно і Перша світова війна» та інші.

Довідка. Проект «Європеана» розроблявся ще з 2007 року спільними зусиллями європейських країн. Поштовхом до створення «Європеани» став лист тодішнього президента Франції Жака Ширака, який також підписали прем’єр-міністри Німеччини, Іспанії, Італії, Польщі та Угорщини, до голови Європейської комісії із пропозицією створити європейську електронну бібліотеку, яка би зробили культурну спадщину Європи доступною для всіх охочих.

Вже в 2008 році проект офіційно стартував. Через велику кількість користувачів, які намагалися одночасно скористатися біблотекою, сервери «Європеани» не витримали такого навантаження, і сайт довелося на кілька місяців закрити.