12 травня у відділі краєзнавства Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара відбулась презентація перевидання книги О.С.Афанасьєва-Чужбинського «Нариси Дніпра», яка вийшла друком у видавництві “Апріорі” (м.Львів).
Автор видання – Олександр Афанасьєв-Чужбинський (1816-1875) – відомий у свою епоху письменник, публіцист, етнограф, приятель молодих років Тараса Шевченка. Він багато мандрував Україною, вивчаючи народний побут, уклав словник української мови. Протягом 1856 -1860 рр. брав участь в етнографічних експедиціях Російського географічного товариства, досліджував різні регіони України, мандрував українським Півднем. Написав низку статей, що увійшли до його книжки «Поездка в Южную Россию» (в українському перекладі – «Подорож у Південну Росію», ч. 1 — «Нариси Дніпра», ч. 2 — «Нариси Дністра») , яка вийшла друком у Петербурзі протягом 1861-1863 років. До речі в Гончарівці зберігається екземпляр оригіналу видання.
Праця Олександра Афанасьєва-Чужбинського – це ґрунтовне краєзнавче та етнографічне дослідження і водночас – захопливий художній твір у жанрі дорожніх нотаток з безліччю живих діалогів. Саме тому, напевно в наш час виникла потреба у перевиданні даної книги українською мовою. Ініціатором проекту та редактором книгастала молода дослідниця – Олена Крушинська. Вона – хімік за освітою, а краєзнавець – за покликом серця. На її рахунку – підготовка та видання трьох туристичних путівників («Сорок чотири дерев’яні храми Львівщини» (2007), «Два береги Збруча» (2008, у співавторстві з Д. Малаковим та Ю. Козорізом) і «Дністер. Туристичний путівник»(2016), понад 80-ти статей, присвячених пам’яткам архітектури, краєзнавству та подорожам та багато іншого.
Зазначимо, що Херсон став першим містом серед інших міст України, які були описані в книзі «Нариси Дніпра», де відбулась презентація. Перша частина заходу була присвячена саме постаті Олександра Афанасьєва-Чужбинського. Пані Олена зібрала цікавий та малодосліджений матеріал про письменника, публіциста, етнографа. А вже друга частина – це було безпосереднє знайомство з книгою, читання окремих епізодів (до речі «голосом» мандрівника читав Олексій Білецький, один із засновників Центру туризму та пригод), обговорення цікавих епізодів.
В планах Олени та її команди – організувати експедицію по місцях, які описує мандрівник Олександр Афанасьєв-Чужбинський у книзі «Нариси Дніпра» та створення web-сайту за матеріалами такої подорожі. Тож побажаємо втілення в життя всього запланованого!