Які настрої на кордоні з Кримом після низки терактів на Херсонщині

29 Квітня 2016 08:55
Фото Івана Антипенка

Фото Івана Антипенка

Протягом останніх двох тижнів у Генічеському районі Херсонщини сталося кілька інцидентів, які сколихнули не лише місцевий інформаційний простір, а й змусили вкотре задуматися над безпекою прикордонного з Кримом регіону. 14 квітня у смт Новоолексіївка вибухнув автомобіль, в результаті чого постраждали 5 осіб, одна людина загинула. СБУ кваліфікувала інцидент як терористичний акт. Через тиждень у Генічеську пролунав вибух у магазині. Стріляли з ручного гранатомета. А 22 квітня вибухотехніки попередили можливий теракт у тому ж Генічеську. За викликом місцевих мешканців вони знешкодили вибухівку в автомобілі з харківськими номерами. Ведеться слідство.

НАПРУГА ЗРОСТАЄ ПОСТУПОВО

Після анексії Криму Росією у прикордонних районах Херсонщини з’явилися військові підрозділи ЗСУ, в область перемістили Азово-Чорноморське регіональне управління держприкордонслужби. Прямої військової агресії з Криму, якої боялися у 2014 році, від РФ не сталося. Втім, очевидно, що інтерес російських спецслужб до дестабілізації ситуації на Херсонщині не зник.

Спочатку деякі “активісти” влаштовували в Генічеську мітинги “за мир”, а фактично закликали бойкотувати мобілізацію. Справа щодо одного з організаторів цих мітингів Едуарда Коваленка досі розглядається в суді, поки підозрюваний знаходиться на волі і продовжує антиукраїнську інформаційну кампанію в соцмережах. У вересні минулого року ситуацію підігріла громадська продовольча блокада Криму, яку ініціювали кримські татари. А взимку невідомі підривали опори ЛЕП, якими електроенергія подавалася на півострів. Держава, свідомо чи ні, але самоусунулася від проблеми на кордоні. Підривників не знайшли, а блокаду спробували легалізувати через залучення активістів на блокпости прикордонників. Лише через кілька місяців Кабмін заборонив поставку продуктів і послуг до Криму.

А на початку січня 2016 року кілька тисяч жителів Генічеська залишилися без опалення. Окупаційна влада Криму, де знаходяться українські газосховища, вирішила не постачати паливо, коли в регіоні понизилась температура і виникла потреба у збільшенні об’ємів газу. Інцидент вдало використала російська пропаганда, розігравши його через мера Генічеська Олександра Тулупова, який нібито подзвонив Путіну і попросив обігріти мешканців свого міста. З цього приводу було чимало жартів у соцмережах щодо авторитету Тулупова, який напряму дзвонив самому президенту Росії. Звичайно, усе це було вигадкою. Однак за жартами ані місцева влада, ані Київ вкотре не розгледіли загрозу безпеці на Херсонщині.

ІМІТАЦІЯ ВОРОЖНЕЧІ

Про таку загрозу нагадали теракти з людськими жертвами. Голова місцевої РДА Олександр Воробйов заявив про посилення охорони правопорядку в районі, встановлення блокпостів на в’їзді у місто, контроль над ситуацією. Однак які реальні настрої серед жителів? І чому в районі підігрівають протести щодо кримськотатарських активістів і бійців полку “Азов”, які патрулюють спільно з поліцією?

“Одні звинувачують поліцію в тому, що не догледіли, інші – місцеву владу, але зрозуміло, що люди стурбовані і не відчувають себе у безпеці. Проросійськи налаштоване населення каже, що в усьому винні кримські татари, повторюючи за російською пропагандою, – коментує главред генічеського видання “Новий візит” Геннадій ОСЬМАК. – Я впевнений, що це розпалювання ворожнечі між кримськими татарами, українцями та іншими нацменшинами. Кримські і російські ЗМІ почали масово писати про нещодавні теракти і обов’язково згадують, що місцеве населення нібито звинувачує кримськотатарських екстремістів, якихось бойовиків або учасників полку “Азов”. Тобто тих, хто реально намагається слідкувати за порядком”.

Геннадій Осьмак зазначає, що дестабілізація району різними провокаціями ведеться цілеспрямовано. “Все починалося з антиукраїнських написів на стінах. Потім мітинги, теракти. Нещодавно в с. Атамань поблизу Чонгара знову був мітинг, де організатори зібрали людей проти учасників блокади, проти їхнього свавілля на кордоні. Хоча вже давно ці активісти стоять разом із прикордонниками, машини самовільно не перевіряють, – каже Геннандій Осьмак. – Можливо, стоїть завдання зриву курортного сезону. Але, гадаю, це не головне, бо тоді б теракти влаштували на Арабатській стрілці. Водночас останні події об’єднали проукраїнських активістів і простих мешканців. Люди стали уважнішими, почали відчувати серйозність ситуації. Буквально днями ми повідомили в поліцію про підозріле авто з донецькими номерами, яке півдня стояло на вулиці. Виявилося, там просто спали люди”.

“Думаю, в Генічеську потрібне значне посилення правоохоронних органів, серйозний аналіз ситуації. Можливо, проведення спецоперації, перевірки підозрілих осіб, адже антиукраїнські сили зараз дуже активні, – продовжує Геннадій Осьмак. – До літа треба показати місцевим мешканцям і туристам, що в нас безпечно і варто їхати відпочивати на море. Хоч як би там було, а за останні два роки наплив відпочивальників зріс, і завдяки цьому зросли надходження до бюджету”.

ТЕСТ ДЛЯ ГУБЕРНАТОРА

28 квітня президент України Петро Порошенко відвідав Херсонську область з робочим візитом. Головна ціль візиту – представити нового губернатора. Своїм указом президент призначив на цю посаду Андрія Гордєєва – народного депутата від БПП, обраного на попередніх парламентських виборах на 183 окрузі в Херсоні.

Спрогнозувати політику Андрія Гордєєва на посаді губернатора нескладно, адже він залишається в команді колишнього голови Херсонської ОДА, а нині голови облради Андрія Путілова. Втім, серед перших кроків Гордєєва має бути відновлення спокою (наскільки це можливо) у прикордонних районах. І особливу увагу тут варто приділити інформаційній політиці влади, яка зараз реагує на все по факту і не є системною у роботі з населенням.

Лише після двох років окупації Криму в Херсонській ОДА активно заговорили про боротьбу з російською пропагандою. Проблема – в тих же прикордонних районах, де російські канали “глушать” українського мовника. Окрім того, місцеве населення масово користується супутниковим телебаченням, де багато українських каналів платні, а десятки російських – безкоштовні. І змусити людей відмовитись від “супутника” – нереально.

У Генічеському районі хочуть звести телекомунікаційну вежу для потужного передавача. Крім того, у смт Чаплинка встановлять новий передавач потужністю 5 КВт замість наявного потужністю 100 Вт. Завдяки цим заходам влада планує забезпечити покриття українським телемовленням не тільки по всій області, а й у північних районах Криму. Однак це – лише малий крок, необхідний на “позавчора”. Зустрічна комунікація обласної влади, районів поблизу Криму, місцевих і всеукраїнських медіа має бути значно ширшою.

Іван АНТИПЕНКО, “День”