Місто Генічеськ, яке знаходиться поряд зі Стрілковським газовим родовищем на шельфі Азовського моря, потерпає від нестачі газу для обігріву осель та соціальних закладів.
Уже в перші дні нового року, коли до курорту дісталися перші морози, тиск у трубопроводах впав настільки, що автоматика вимкнула опалювальні котли у районній лікарні, а також у квартирах єдиного тут мікрорайону багатоповерхової забудови із населенням більш ніж п’ять тисяч чоловік. Причина проста: Стрілковське родовище постачає максимально до 70 тисяч кубометрів голубого палива на добу, а за середньодобової температури у мінус п’ятнадцять градусів Цельсію район споживає його понад сто тисяч кубометрів.
З цього приводу навіть скликали термінове засідання районної комісії з техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій. Але її члени не змогли порадити нічого слушного, окрім як закликати земляків економити газ. Та де тут зекономиш, якщо на дворі мороз тріщить!
Факт. З початку 2016 року середні обсяги видобування газу з родовища складали близько 2,9 тисячі кубометрів на годину, або трохи менше, ніж 69,6 тисяч кубометрів за добу
Раніше ця проблема вирішувалося елементарно – влітку, коли споживання газу майже вдвічі менше, його закачували до сховищ, а взимку надлишок йшов до магістралей. Однак усі сховища знаходяться на території сусіднього Джанкойського району Криму, і після окупації півострова доступ до них з материкової України самопроголошена «влада» перекрила. Тож з липня минулого року «зайвий» газ з родовища просто спалювали («смолоскип» з труби було видно за кілька кілометрів). Тепер кубометри газу, якими в спеку додатково підігрівали атмосферу, могли б дуже придатися. Та їх уже немає – пішли з димом. Тож усі сподівання генічани покладають на милість «небесної канцелярії», тобто на відсутність сильних холодів. Якщо морози посиляться – газовий колапс може виникнути ще не один раз.
«Зимові перебої з газом – прогнозовані. Районна та міська влада зробили, що могли – перевели всі чотири дитсадки Генічеська на обігрів твердопаливними котлами. Але в квартирах багатоповерхівок їх не встановити, оскільки це технічно неможливо, – наголошує заступник голови Генічеської РДА Олексій Сищенко. – Що тут поробиш: районна державна адміністрація все ж від Президента, а не від Бога».
Реальних виходів зі скрути, через яку потерпає Генічеськ, маємо два (окрім звільнення анексованого півострова). Треба або терміново будувати тут альтернативні кримським сховища газу, або «зливати» надлишок голубого палива у єдину національну мережу. Але для цього необхідно продовжити нитку трубопроводів від Стрілковського газового родовища аж до села Червоний Чабан у Каланчацькому районі Херсонщини, де можливе підключення до підземного газопроводу високого тиску. А це – до мільярда гривень інвестицій, яких немає ні в бюджеті, ні в приватної фірми «Пласт», що нині обслуговує родовище на шельфі азовського моря. Тож генічанам тільки й залишається, що влітку споглядати на те, як біля села Стрілкового у небо вилітають десятки якщо не сотні тисячі доларів у вигляді спалюваного газу, а взимку скаржитися на брак коштів для будівництва газових сховищ. Чим не театр абсурду в масштабах цілого району?