Блокада Криму: українські товари ще доступні, але вже дорожчі

5 Жовтня 2015 06:23
Ринок у Сімферополі, вересень 2015 року

Ринок у Сімферополі, вересень 2015 року

На ринках і в супермаркетах окупованого півострова, як і раніше, можна зустріти українську продукцію, яку завезли ще до початку блокади. Самі ж кримчани по-різному поставились до акції, ініційованої Меджлісом кримськотатарського народу на адмінкордоні з материковою Україною.

Оптово-роздрібний ринок сільськогосподарської продукції «Привоз» у Сімферополі, розташований на виїзді з кримської столиці, – найпопулярніший серед сімферопольців і приїжджих. Тут цілодобово торгують овочами та фруктами, вирощеними як на території півострова, так і в інших регіонах України та Росії.

Ринок «Привоз»

Ринок «Привоз»

За словами продавців, більшу частину становить продукція, привезена з материкової України. Решта – кримські й російські овочі та фрукти. Незважаючи на блокування вантажного транспорту, який їхав до Криму з Херсонської області, зокрема і з сільськогосподарською продукцією, зараз на «Привозі» не відчувається нестачі товарів: будь-які фрукти і овочі можна придбати як оптом, так і вроздріб. При цьому, ціни на 10-15% вищі,  ніж ті, що були за кілька тижнів до блокади. Наприклад, оптова ціна помідорів – 20-25 рублів (7-8 гривень), цибулі – 15-20 рублів, картоплі – 15-30 рублів.

Серед безлічі фур знаходимо вантажівку з сумськими номерами, в якій лежить картопля. Водій зізнається, що встиг заїхати до Криму ще до блокади. Оптова ціна картоплі трохи вища за середню – 25 рублів за кілограм, проте покупці беруть її охоче.

– Беріть, не прогадаєте, – радить чоловік хлопцеві, який приїхав за покупками з Ялти. – Через кілька днів будете банкувати.

E6FD873F-1905-4BA5-9553-644DF847986D_mw1024_s_n

Трохи далі зустрічаємо фуру зі львівськими номерами. Водій-продавець картоплі, вирощеної в Хмельницькому, розповідає, що, як тільки закінчиться товар, він вирушить на материкову Україну. Сподівається, що його пропустять організатори блокади, адже він буде їхати порожнім. На запитання, куди тепер має намір возити свою продукцію, бо шлях до Криму закритий, відповісти не зміг: «Я водій, куди скажуть, туди й поїду».

Також на ринку «Привоз» поки є в продажу олія українського виробництва.

CE7D8A72-EB88-48F2-9CA3-2D6E7F8058C8_w640_s

Зустріти овочі з материкової України, як і раніше, можна і в кримській мережі магазинів «Продукти біля дому» (ПУД), у минулому – АТБ.  Цибуля, картопля, морква – виробник вказаний на ціннику.

A4AC093D-CDD4-45E4-AF8B-B58DDD909F14_w640_s

У мережі супермаркетів «Сільпо» в Сімферополі з українських товарів продаються вода «Моршинська», майонез «Чумак» та сири «Шостка». За словами продавців, запаси є на один-два тижні. У разі відсутності постачання з материкової України цей товар буде замінений на російський.

«Паніки у дистриб’ютора немає»

Торговий представник однієї з мереж кримських магазинів у розмові з «Крим.Реалії» сказав, що паніки у дистриб’ютора через блокаду немає. «Я спілкуюся з ними: всі без проблем продають російський товар, всі раніше були готові до того, що коли-небудь український товар зникне з ринку в глобальних обсягах», – розповів він.

У той самий час, за його словами, через блокаду постраждають херсонські фермери. «М’ясо та молоко вже привозять з материкової Росії, ціни практично однакові», – зазначив він.

Думки кримчан, опитаних виданням «Крим.Реалії»​, про розпочату блокаду розділилися. Одні вважають, що така необхідність назріла давно, інші що через це постраждають мешканці півострова.

«Так треба було зробити давно, ще від минулого року. У мене батьки живуть у Новоолексіївці, вони борються за це (блокують вантажний транспорт – ред.), вони стоять там уже котрий день і  мають рацію», – говорить жителька Сімферополя.

Інша співрозмовниця переконана, що відсутність поставок з України неодмінно позначиться на ціні продуктів, насамперед, м’яса.