Херсонських прикордонників навчають інструктори з Ізраїлю і Грузії

20 Липня 2015 15:21

Центр підготовки «Патріот» відгукнувся на прохання мобільної прикордонної застави «Херсон» провести короткий курс занять наших бійців за стандартами армії Ізраїлю. Інструктори Центру мають серйозний досвід участі у гарячих точках і вже не перший місяць тренують підрозділи українських військових, які беруть участь в АТО. На Херсонщину вони завітали всього на кілька днів, тому курс — посилений, а графік — насичений.

ПОТРІБНА СИСТЕМНА РОБОТА

Мобільна прикордонна застава виконує важливу функцію на відповідальній ділянці кордону з Кримом. Бійцям постійно треба бути напоготові, адже по тривозі можуть підняти у будь-яку хвилину. Пояснюючи значення кожного виду тренувань, інструктори мотивують хлопців тим, що кожна секунда може врятувати життя: власне або друга. Тому вимога до виконання — викластися на максимум за мінімум часу. На сон усього кілька годин. Підйом о сьомій і заняття до другої ночі. Відточують різні тактики ведення бою, точність стрільби, антитерористичні заходи, засади, військову медицину, рукопашний бій, вміння чути, бачити і приймати правильні рішення у кризові моменти.

ІНСТРУКТОРИ ПРОПОНУЮТЬ ЗАНЯТТЯ З РУКОПАШНОГО БОЮ ЗА ІЗРАЇЛЬСЬКОЮ СИСТЕМОЮ «КРАВ-МАГА», А ТАКОЖ ТРЕНУВАННЯ ПЕРИФЕРІЙНОГО ЗОРУ І СЛУХУ, ЩОБ БІЙЦІ В ЕКСТРЕМАЛЬНИХ УМОВАХ МОГЛИ ВІДЧУТИ ЗАГРОЗУ З УСІХ БОКІВ

ІНСТРУКТОРИ ПРОПОНУЮТЬ ЗАНЯТТЯ З РУКОПАШНОГО БОЮ ЗА ІЗРАЇЛЬСЬКОЮ СИСТЕМОЮ «КРАВ-МАГА», А ТАКОЖ ТРЕНУВАННЯ ПЕРИФЕРІЙНОГО ЗОРУ І СЛУХУ, ЩОБ БІЙЦІ В ЕКСТРЕМАЛЬНИХ УМОВАХ МОГЛИ ВІДЧУТИ ЗАГРОЗУ З УСІХ БОКІВ

Як розповідає один з ізраїльських інструкторів (зі зрозумілих причин не називаємо ім’я), коли почалася війна на сході, на прохання радника міністра МВС він тренував бійців батальйону «Донбас». Після пройденого курсу «антитерору» він відчув, наскільки важливими для людей були ці заняття, які багатьом врятували життя. «Навіть за короткий термін ми встигали освоїти важливі навички. Після Донецького аеропорту й інших гарячих точок хлопці нам дзвонять і дякують. Це мотивує не покладати рук, хоча проблем — дуже багато, — розповідає інструктор. — Ми волонтерський Центр, тому залежимо від підтримки людей, а витрати на поїздки, інвентар, спеціальні прилади подекуди дуже великі. Стараємось знаходити порозуміння з командирами різних рівнів, волонтерськими групами».

Щодо рівня підготовки українських солдатів, інструктор пояснює: «Зрозумійте, в Ізраїлі початковий курс триває шість місяців, тут хлопці займаються максимум місяць. Відповідно, і результати інші, — каже ізраїльський тренер. — На жаль, ми побачили, що ця робота не всім потрібна. Буває, бійці хочуть, запрошують, а командири не йдуть на співпрацю. Мабуть, бояться втратити авторитет, бо часто не є професіоналами. Але ті, хто освоює ці курси, відчуває себе на іншому рівні. Тут потрібна системна робота «згори», на рівні міністерства. І ланцюжком до тих, хто хоче це робити на місцях. Такі люди є. Щоб був наказ, військові ним керувалися, а не казали: хто ви такі, ми не будемо це виконувати. Ми підготували спецпрограму, яку можна вводити як курс підготовки для різних підрозділів, під конкретні завдання. Програму розробив грузинський генерал. Це наш найдосвідченіший інструктор, який навчався у США, Естонії, Грузії. Зараз ми знайшли порозуміння з радником Президента, який відповідає за силовий блок. Він усіляко сприяє нашій роботі. Але це радше позитивний випадок, ніж правило».

«ВАЖКО, АЛЕ РОЗУМІЄМО — НЕОБХІДНО»

Бійці з херсонської мобільної прикордонної застави не приховують вдячності інструкторам уже за перші дні роботи. Хоча й спали по кілька годин, втомилися, але знайшли порозуміння з тренерами, стараються викладатися на всі сто.

Прикордонник Валентин Чесноков записався до військкомату, щойно почалася війна на сході. Але взяли його в прикордонслужбу тільки минулої зими. До цього, та й нині він — активний волонтер, знає потреби військових, їхні настрої і рівень підготовки. Говорить, що чотири дні такої підготовки — дуже мало, але деякі плюси він уже бачить.

УЖЕ ПІСЛЯ ПЕРШИХ ЗАНЯТЬ ІЗ ВОГНЕВОЇ ПІДГОТОВКИ ПРИКОРДОННИКИ МОБІЛЬНОЇ ЗАСТАВИ «ХЕРСОН» ВІДЗНАЧАЮТЬ ВЛУЧНІ РЕЗУЛЬТАТИ. «ПІСЛЯ РОЗБОРУ ДЕЯКИХ «СЕКРЕТІВ» У МЕНЕ МАЙЖЕ СТОВІДСОТКОВІ ПОТРАПЛЯННЯ В МІШЕНЬ», — КАЖЕ ВАЛЕНТИН ЧЕСНОКОВ (НА ФОТО ПРАВОРУЧ)

УЖЕ ПІСЛЯ ПЕРШИХ ЗАНЯТЬ ІЗ ВОГНЕВОЇ ПІДГОТОВКИ ПРИКОРДОННИКИ МОБІЛЬНОЇ ЗАСТАВИ «ХЕРСОН» ВІДЗНАЧАЮТЬ ВЛУЧНІ РЕЗУЛЬТАТИ. «ПІСЛЯ РОЗБОРУ ДЕЯКИХ «СЕКРЕТІВ» У МЕНЕ МАЙЖЕ СТОВІДСОТКОВІ ПОТРАПЛЯННЯ В МІШЕНЬ», — КАЖЕ ВАЛЕНТИН ЧЕСНОКОВ (НА ФОТО ПРАВОРУЧ)

«Ми повинні рівнятися на найкращі армії світу, на міжнародний досвід. Тому почали шукати таких інструкторів. Вдячні центру «Патріот», що вони відгукнулися. До речі, крім грузинів і ізраїльтян, серед них є й українці, які вже володіють тими ж навичками, — говорить Валентин. — Після занять із тактичної стрільби, розбору деяких «секретів», у мене майже стовідсоткові потрапляння в мішень. Багато уваги приділяємо і фізичній підготовці. Важко, але розуміємо, що це необхідно. Наш підрозділ бойовий, багато хлопців мають відзнаки за участь у бойових діях. Думаю, для них і для всіх, хто ще не має подібного досвіду, це корисні заняття, які обов’язково знадобляться нам як військовим людям».

«ЯКЩО ТАКІ ІНСТРУКТОРИ ПОТРАПЛЯТЬ У КОЖНИЙ ПІДРОЗДІЛ — ВИГРАЄ ВСЯ КРАЇНА»

Боєць мобільної застави Дмитро Мілаєнко пішов служити після смерті сина в Іловайську. Хорошу високооплачувану роботу і домашній комфорт він проміняв на військову справу, бо вважає, що його знання з розробки електроніки і бажання застосувати їх тут можуть принести користь державі. Та й після родинної трагедії треба було змінити обстановку, бо «нерви не витримували».

«Якщо такі інструктори потраплять у кожен військовий підрозділ, від цього виграє вся країна, а люди, які пройшли цей курс, зможуть передати досвід і врятувати не одне життя, — вважає Дмитро. — Нас реально навчають перемагати. Не здатися і героїчно загинути, а подолати втому, біль, побороти думку «я не можу», встати і виконати завдання. А якщо треба — і з товаришем на плечах. Говорять, що радянські тактики застарілі, але, по суті, їх і не було, так, лише для телепрограми «Служу Радянському Союзу». Коли я служив, було всього кілька добре навчених підрозділів, інша частина багатомільйонної армії займалася господарчою роботою. Тут ми вчимося працювати на максимальній витримці. Роль і відповідно життя кожного бійця — дуже важливі. Це треба добре засвоїти, адже зараз перед нашим військом стоять серйозні випробування».

Детальнішу інформацію про діяльність Центру підготовки «Патріот» і реквізити для волонтерської допомоги можна знайти на сторінці Центру в Facebook.

Іван АНТИПЕНКО, «День», фото автора