Вітаміни з Херсонщини до Росії більше не їдуть

5 Червня 2015 11:16
polunytsyavita.com.ua

polunytsyavita.com.ua

Фермери та сільськогосподарські підприємства Херсонщини повністю припинили постачання свіжих овочів, ягід та фруктів до Росії.

Ще торік за обсягами експорту вітамінної продукції РФ з регіону знаходилася на другому місці після Нідерландів – протягом перших п’яти місяців 2014 року туди відвантажили 2425 тонн моркви, молодої картоплі, буряків, капусти, огірків тощо. Нинішнього ж року, за даними Херсонської митниці, до країни-агресора доправили всього-навсього 80 тонн замороженої цибулі, і жодного бурячка чи картоплинки. Ото й по всьому.

– Картоплю з України російська влада нині взагалі заборонила з України ввозити. І на цьому програли, насамперед, прості росіяни. Адже у нас молода картопля починається на місяць раніше, ніж у північних сусідів. Відтак, найближче замовити її вони можуть хіба що в Сербії чи Македонії. А експортна ціна за кілограм тамтешнього «другого хліба» на 5-10 центів вища, ніж у наших виробників. Плюс більші транспортні витрати, – коментує керівник  фермерського господарства «Аделаїда» (з тих ФГ, які спеціалізуються на вирощуванні картоплі, воно найбільше на Херсонщині), депутат обласної ради Сергій Рибалко. – Сусіди-білоруси чудово про це знають, тому охоче замовляли у нашого господарства великі партії молодої картоплі в минулі роки, і нинішнього року про це вже серйозну розмову ведуть. Хоча ф’ючерсних контрактів не укладають – їм вигідніше працювати за стандартними схемами «товар-гроші».  

Та чи втратили аграрії степового півдня від припинення економічних зв’язків із Росією? Анітрохи: у них тепер з’явилися нові ринки збуту. Тільки до Іраку з Херсонщини цьогоріч поїхало 1866 тонн свіжої городини, до Грузії – 555 тонн, до Вірменії 478 тонн. Торік згадані країни у нас або не закуповували нічого, або обмежувалися товарними партіями у кількадесять тонн, а тепер їхні замовлення навіть з надлишком перекривають «недобір» через припинення роботи з російськими операторами тамтешнього продовольчого ринку. А ще в списку країн-експортерів Азербайджан, Польща, Кіпр, Молдова!

Отже, і в Європі, і на Кавказі, і на Близькому Сході смакоту з городів та садів Таврії розкуштували добре. І тепер місцевим підприємствам-експортерам варто тільки нарощувати суми угод. Адже потужності це дозволяють: у регіоні щороку збирають понад два мільйони тонн городини та садовини, а за кордон йде менше десятої частини врожаю.