6 травня: це цікаво знати

6 Травня 2015 13:14
hram.lviv.ua

hram.lviv.ua

6 травня ми відзначаємо одне з найбільших весняних свят на честь Юрія (Георгія) Змієборця — святого мученика і воїна, патрона руських (українських) князів. Святий Георгій є однією з найвідоміших постатей у християнському світі.

У народі Георгія Змієборця вважали насамперед захисником свійських тварин, особливо корів. А тому цього дня майже скрізь в Україні виганяли на пасовиська худобу з різними обрядами. На думку дослідників, Юрій замінив дайбозького Ярила. Це підтверджує і той факт, що хоч святого Георгія вшановують щонайменше два рази на рік, все ж головним святом вважається саме весняне. У різних регіонах України були щодо цього свята свої традиції. Однак, найпоширенішими вважалися такі: перед вигоном господарі годували тварин квітками – юрочками, аби тварини давали багато молока, виганяли корів обов’язково після сходу сонця “щоб зрання відьма не зашкодила” та, звичайно, молилися до святого Георгія, аби він беріг худобу.

За народним повір’ям, Єгорій Весняний володіє чарівними ключами, котрими відмикає весняну землю і випускає росу, від чого розпочинається бурхливий ріст трав: «Єгорій землю відмикає». У цей час прилітають ластівки: «Ластівка прилетіла, скоро грім загримить».

Юрій багатий також на прикмети, пов’язані з погодою та врожаєм. Зокрема, підмічали: «Юрій — з теплом, то Микола (22 травня) — з кормом», або ж: «На Юрія мороз, то вродиться овес».

За церковним календарем 6 травня вшановують великомученика Георгія Побідоносця, мученицю царицю Олександру, мучеників Анатолія і Протолеона.

Іменинниками 6 травня є:
Юрій, Олександра, Анатолій.

6 травня народились:
1899 — Лев Каплан, український художник, графік реалістичного напряму. Автор численних плакатів, ілюстрацій до книжок, карикатур.

Події 6 травня:

1648 — Відбулась Битва під Жовтими водами.

1686 — Московське царство і Польща уклали «Вічний мир», за яким поляки визнали втрату Лівобережної України і Києва.
Сусідні держави в черговий раз між собою ділили українські землі. Підписана угода підтверджувала умови Андрусівського перемир’я 1667 р. Він закріпив за Росією Смоленськ з околицями, Лівобережну Україну з Києвом, Запоріжжя і Сіверську землю з Черніговом і Стародубом. «Вічний мир» 1686 р. насправді був початком анексії українських територій.

1833 — У США зроблено перший сталевий плуг.

1992 — Прийнято конституцію республіки Крим.

Це цікаво:
Українські символи: мак. У народі маків цвіт є символом краси і ошатності. Насіння маку віддавна відоме як оберіг від лиходійства відьом, упирів та інших «нечистих сил». Його сипали навколо оселі, а також домашньої худоби. Зокрема, щоб захистити дійну корову, її обсипали маком, освяченим на Маковія, примовляючи: «Коли цей мак збереш, тоді від моєї корови молоко відбереш».

Що ж до прикмет, то вважалося, що мак два тижні цвіте, чотири достигає, а на сьомий – з нього вже насіння летить.

Чи знаєте ви, що:
Ім’я Георгій (Юрій) має давньогрецьке походження і означає «хлібороб». Найвідоміший носій цього імені — святий Георгій, переможець злісного дракона, був наділений найкращими людськими якостями: мужністю та відвагою, рішучістю і любов’ю до людей.

На щастя, більшість Георгіїв теж мають ці риси характеру. Вони хоробрі, добрі, щедрі, стійкі та наділені тонким почуттям прекрасного. Навіть копаючи картоплю, Георгій залишається стильним і елегантним. Його чарівність полонить з першого погляду. Та й сам Георгій до сивого волосся залишається справжнім романтиком. Його обраниці забезпечені серенадами під місяцем, мільйонами яскраво-червоних троянд і дорогими подарунками. Але його почуття так само швидко зникають, як і з’являються, якщо крім привабливої зовнішності у пані не виявиться інших достоїнств. У шлюбі з ним жити легко і приємно. Він охоче займається господарством, але зовсім не претендує на роль «урядника»: йому навіть простіше, якщо дружина візьме на себе сімейну бухгалтерію і право останнього слова. Єдине, що може вивести його з себе, — це брехня, навіть найменша.

 «Рідна країна»