Що може бути краще, ніж мандрівка тривалістю в життя? Ми глибоко переконані, що нічого, адже подорожувати світом, відкриваючи для себе нові континенти і країни, значно веселіше, ніж час-від-часу тікати від сірої рутини у двотижневу відпустку, спогади про котру зітруться разом із засмагою.
Працювати мандрівником на повну ставку – завдання не з простих. Ця професія підійде лише тим, хто чітко усвідомлює, якою часткою свого комфорту може пожертвувати заради задоволення вічних подорожей. Ключове питання у дискусіях стосовно такого способу життя – гроші. Маючи певний досвід у цій сфері, ми постараємось розглянути усі можливі варіанти заробітку у мандрах.
Як назбирати стартовий капітал?
Не секрет, що довготривала подорож потребує певної підготовки, в тому числі і фінансової. Ми готувалися до мандрівного життя довго – майже рік, відкладаючи гроші, котрих, як нам здавалося, все не вистачало. Насправді ж сума, котра потрібна, аби вирушити в дорогу і безболісно пройти період адаптації (тобто усвідомлення своїх творчих можливостей, на котрих можна заробити) – це всього-на-всього 1000 доларів. Як їх назбирати?
- Знайдіть собі другу роботу (вечірній заробіток, на вихідних, фріланс). Гроші з другої зарплати не витрачайте! Вони ваш недоторканний капітал, котрий краще зразу класти на банківський рахунок.
- Продайте зайві речі. У вас точно є старий мобільний, касетний плеєр (ну і касети, звичайно!), джинси, з яких ви виросли, музична скринька і ще купа всього, що точно не влізе в рюкзак. Наші речі, котрі ми пошкодували продати, так і лежать по коробках на антресолях у родичів. Все це вам не треба. Постарайтесь на цьому заробити гроші.
- Відкладайте зароблені гроші в банк аби отримувати відсотки (в сучасних умовах довіряти банкам важко, отож банка під ліжком теж згодиться). Найкраще відкладати зразу в доларах, однак якщо триматимете курс на Європу, то в євро.
- Переїдьте жити до батьків або друзів. Особистий простір від цього постраждає, але у справжнього мандрівника його немає, тому почніть психологічну підготовку вже зараз. Якщо доброзичливців не знайшлося, просто зніміть дешевшу квартиру.
- Не харчуйтесь в ресторанах. Ходіть в супермаркети і готуйте самі. Ці вміння вам в дорозі стануть у нагоді, краще набувати їх заздалегідь.
- Не купуйте зайві речі – iPhone, гумові каченята для ванної, дорога косметика – це все зайве. В подорожі воно не знадобиться.
Коли фінансові приготування завершені, на вас чекає останній крок – купівля квитка. В нашому випадку цією “точкою неповернення” став квиток до Сінгапуру, куплений навесні 2013 року.
Як заробляти в подорожах?
Рано чи пізно ваш стартовий капітал закінчиться і стане питання про те, де ж заробити грошей. Тут вам знадобляться численні таланти, про які ви ще не знаєте або тільки здогадуєтеся. Ось кілька перевірених варіантів, котрі годують і гріють багато мандрівних душ по всьому світу.
- Викладайте англійську. Ваше знання англійської на розмовному рівні? Тоді ви ідеальний викладач для приватних шкіл, розкиданих по всій Азії і Латинській Америці. Просто надішліть своє резюме. На сайті EslCafe завжди є безліч пропозицій.
- Почніть вести блог. Коли ми починали нашу блогерську кар’єру з Crazzzy Travel, ми поняття не мали, як це складно. З іншого боку, бути мандрівним блогером виявилося ще й прибутково, отож ми ні секунди не шкодували про свій вибір. Цей хлопець професійно заробляє на створенні блогів, у нього є чому повчитися.
- Найміться на круїзний лайнер. Головною перевагою цієї роботи є можливість чекінитися на перетині екватору кілька разів на рік. Головним недоліком – тяжка праця по обслуговуванню корабля і примхливих курортників. Перелік вакансій можна знайти на цих сайтах: Find a Crew та Crewseekers.
- Станьте моряком. Звучить трохи божевільно, але цілком реально. Головний плюс в тому, що аби стати героєм пригодницького роману, вам не потрібна спеціальна освіта, тільки вміння боротися з морською хворобою. Ось тут капітани набирають команди (на жаль, Джека Горобця в списках наразі немає, але не втрачайте надії: рано чи пізно ви точно потрапите на Тортугу!)
- Станьте фермером органічної їжі. Якщо ви насолоджувалися в дитинстві днями, проведеними з бабусею на дачі, то цей варіант для вас. Робочий день на фермі триває близько 4 годин, в оплату входять безкоштовне житло і харчування. Вакансії можна знайти тут: HelpX та WWOOF.
- Допомагайте в готелях. Якщо вам зовсім не хочеться працювати, але хотілося б безкоштовно десь пожити, Helpstay пропонує безліч можливостей приємної і необтяжливої роботи. Одна з моїх улюблених – набирач морозива в ріжки: годуєш людей (і себе) морозивом пару годин на день, а потім йдеш гуляти в гори.
- Робіть футболки. На цьому крутому сайті ви можете продавати футболки з власним дизайном. Весь прибуток йтиме вам, ніякого шахрайства.
- Станьте волонтером. Волонтери не заробляють, і в цьому їхній мінус. Тим не менш, вони багато подорожують і роблять це цілком безкоштовно. Ось парочка сайтів з оголошеннями: Grassrootvolunteering та Independent Volunteer.
- Працюйте в хостелах. Працювати з хостелах тяжко: там шумно, душно і вічно чимось смердить. Зате весело, і окрім зарплати ви отримуєте безкоштовно житло і харч. Вакансії публікують тут: Work in Hostels.
- Знайдіть повноцінну роботу, де б ви не були. Будь-яка нормальна людина стомлюється від постійних переїздів. Але це не привід їхати додому! Оселіться там, де вам подобається і знайдіть собі повноцінну роботу на місяць-другий. Таким чином ви зможете і відпочити, і пристойно заробити. Один з найкращих сайтів для пошуку такої роботи – Staydu, соціальна мережа мандрівників. Також стануть у нагоді Overseasjobs,Work Away, Work Anywhere і, звісно ж, Craigslist.
- Станьте моделлю. Не треба бути красенем, аби працювати моделлю. Просто надішліть своє портфоліо в агентство, де вам би хотілося працювати, і якщо ви їм сподобаєтесь, вам подзвонять. Наприклад, ось один з численних сайтів, котрий поєднує моделей і агентів.
- Знімайтеся в фільмах та на телебаченні. В усіх містах з розвиненою кіноіндустрією доволі легко знайти роботу в масовці. На цих сайтах можна отримати більше інформації: Actors Access та Backstage.
- Водіть екскурсії. На цю роботу ви наймаєте себе самі. Просто виберіть маршрут і шукайте клієнтів. Не секрет, що більшість гідів в Гімалаях – це просто люди, котрі орієнтуються в місцевості і мають супутниковий телефон на випадок надзвичайної ситуації.
- Станьте фрілансером. Мандруючи світом найприбутковіше виконувати дистанційно ту роботу, на яку вчилися. Вакансії можна пошукати тут: oDesk, Elance, Freelancer, Guru,Demand Studios, iFreelance, People Per Hour, Freelance Switch Jobs, Fiver.
- Відкрийте свій магазин на Ebay та Etsy. Побачили в Таїланді паперові лампи, котрі, на вашу думку, добре продаватимуться в Україні? Перепродайте їх онлайн і заробіть на різниці цін! Ось лінки на сайти: Ebay та Etsy.
- Заробляйте на фотографіях з подорожей. Внаслідок постійних мандрів на вашому жорсткому диску точно назбирається десятки гігабайтів фотографій. Не засмічуйте комп’ютер, продавайте ваші фото онлайн! Найпопулярнішими фотостоками є Getty,iStock і Fotolia.
І нарешті. Існує нескінченна кількість професій, котрі можуть принести вам і гроші, і задоволення. Ви можете викладати гру на бандурі, танці, йогу, дизайн, серфінг, малювання, продавати власне волосся, робити масажі і тату, торгувати саморобними іграшками або навіть працювати клоуном у якомусь п’ятизірковому готелі. Варто лише творчо підійти до питання. Звичайно, задарма на голову нічого не падає і опанування нового ремесла потребує зусиль і часу. Однак, щоб рибу їсти, треба в воду лізти, та це ви і без нас знаєте!
Отож, згадуйте хоббі дитинства, таланти і навики. Ми віримо у вас. Хочете знати більше про бюджетні подорожі довжиною в життя? Приєнуйтесь до нас на Фейсбуці!
Цю статтю написали Настя та Ілля з Crazzzy Travel, блогу, де вони пишуть про свої трохи божевільні подорожі. Пара вже побувала в 37 країнах на 4 континентах і не збирається зупинятися.