У Херсоні трагедію голокосту ромів вшанували представники різних національностей

13 Серпня 2017 12:00

Міжнародний день голокосту ромів 2 серпня у Херсоні відзначили низкою меморіальних заходів. Програма складалася з прес-конференції, фотовиставки та концерта-реквієма, що їх організували активісти Міжнародної громадської організації ромів «Кетане» у співпраці з єврейськими та кримськотатарськими колегами.

Творчій частині вечора передувала прес-конференція, що пройшла в місцевому антикризовому медіа-центрі. Участь у ній взяли керівник МГО «Кетане» Юрій Іваненко, молодий ромський активіст, студент Ромського освітнього фонду  Артур Іваненко, директор  Херсонського обласного єврейського благодійно-общинного центру «Хесед Шмуель» Олександр Вайнер, один з лідерів кримських татар області Амбеджит Сулейманов, кандидат історичних наук, доцент Херсонського державного університету Юрій Капорулін, інші громадські діячі.

«Така масштабна акція проводиться в Херсоні вже другий рік за підтримки  Міжнародного фонду «Відродження». Холокост торкнувся багатьох народів, і нацисти часто за формальними етнічними зовнішніми ознаками катували всіх, хто за їх оцінкою був ідентифікований як єврей або ром, тому в нас виникла ідея, щоб саме роми, євреї та кримські татари склали ядро ініціативної групи проведення цього меморіального заходу», – відзначив Юрій Іваненко.

Крім того, в Херсонському музичному училищі відбувся меморіальний концерт-реквієм. Перед ним у фойе закладу на глядачів чекала виставка, де були представлені документи з фондів Херсонського обласного державного архіву щодо ромської трагедії.

На меморіальному концерті виступили народна артистка України Наталія Лелека та заслужена артистка України Тетяна Григор’єва. Концерт відкрився гімном ромів. До зали внесли скрипку – музичний символ, улюблений інструмент ромів та євреїв, який уособлює їх високу та вишукану музичну культуру. 
Юрій Іваненко прочитав вірш, присвячений «циганській ночі» – жахливій трагедії, яка відбулася в нацистському концтаборі Аушвіц-Біркенау, де 72 роки тому у ніч з 2 на 3 серпня в газових камерах нацисти знищили 2897 ромів. Загалом в цьому таборі загинуло понад 20 тисяч ромів  з 14 країн світу.

Глядачі концерту також ознайомилися із презентацією «Роми в мистецтві».

Олександр Вайнер декламував вірш про Бабій яр – місце жахливих подій Холокосту євреїв у Києві. На івриті прозвучала біблейська молитва, присвячена жертвам Холокосту.
Також на концерті у виконанні камерного оркестру «Гілея» Херсонської обласної філармонії (диригент Владислав Білявський) пролунала оркестрова п’єса кримськотатарського композитора Фікрета Саледінова.
Ромська молодь Херсонщини виконала циганський романс, присвячений історичним подіям. У ньому розповідається, як під час Другої світової війни жінка вивела ромський табір з нацистського полону в умовах, коли вже всіх чоловіків було страчено.

Незважаючи на дуже спекотний день, велика зала музичного училища була вщент заповнена публікою – небайдужими херсонцями, які прийшли вшанувати пам’ять жертв голокосту. Захід відвідали також німці, поляки, греки, представники інших етнічних організацій регіону.
Концерт завершився гімном ромів. Люди взялися за руки на знак солідарності вшанування ромської трагедії, на знак міжетнічної взаємоповаги та дружби. Глядачі подякували  організаторам плесками та висловили сподівання почути незабаром у Херсоні вечір класичного ромського романсу.

За інформацією Георгія Бянова.