Референдум необхідний або для перенесення місцевих виборів, або для зміни державного устрою

27 Березня 2015 08:10
zn.ua

zn.ua

Про це народний депутат України Микола Томенко написав у своєму блозі на «Обозревателе».

Він зауважив, що використання всеукраїнського референдуму для ухвалення нової Конституції чітко прописано розділом ХІІІ діючого Основного Закону України.

Так, згідно з чинними нормами, референдум необхідно проводити для затвердження змін до Конституції, які ухвалені Верховною Радою і стосуються розділу І «Загальні засади», розділу ІІІ «Вибори. Референдум», розділу ХІІІ «Внесення змін до Конституції України».

«Тобто, якщо під час розгляду Конституції планується внести зміни до розділу І «Загальні засади», скажімо, стосовно статей, що стосуються єдиного громадянства, державної мови, національних символів тощо, тоді такі зміни Верховна Рада не може внести самостійно, без затвердження на всеукраїнському референдумі. Решту змін до Конституції Верховна Рада України має повне право вносити за зрозумілою процедурою: перше читання – 226 голосів і друге читання – 300 голосів народних депутатів», – зазначає Микола Томенко.

На його думку, можлива ще одна причина, пов’язана з використанням інструменту референдуму: восени, щоб, з одного боку, використати референдум як популістичну форму «поради з народом» з конституційного питання, а з іншого – щоб перенести місцеві вибори як мінімум на півроку.

«Тоді, очевидно, ініціатори референдуму пояснюватимуть, що восени треба провести референдум для змін до Конституції, щоб спільно з народом визначити принципи організації, зокрема, місцевої влади та місцевого самоврядування. Оскільки це – достатньо велика організаційна робота, тому місцеві вибори треба буде переносити. І, очевидно, провести їх можна буде не раніше весни 2016 року», – вважає М. Томенко.

«Отож, референдум щодо конституційного питання потрібний або для того, щоб змінити державний устрій, або – щоб перенести термін проведення місцевих виборів», – підсумував народний депутат.